ANDY WARHOL
Autorka: Mgr. Jiřina Omelková
Marilyn Monroe, David Bowie, láhev od coca coly a gothic rock. Co je spojuje? Jméno ANDY WARHOL.
Tento americký extravagantní umělec vrcholného pop-artu, s výstředním přístupem k životu, byl inspirací pro mnohé další umělce. Uveďme například Velvet Underground, The Doors, Bauhaus nebo Christian Death. Rozz Williams a Peter Murphy patří k jeho velkým obdivovatelům. Z našich gothic rockových skupin mu věnovala pozornost a skladbu nesoucí jeho jméno kapela XIII. Století. Stalo se tak na albu Vendeta z roku 2004.
Delší bílé vlasy, vyzáblá postava, nepřítomný pohled. Tak Warhola ztvárnil, od originálu téměř k nerozeznání, David Bowie ve filmu Basquiat. V autobiografickém filmu se musí přemýšlivý „starý mistr“ pop-artu, Andy Warhol, vyrovnávat s pronikavým nástupem mladé malířské star grafitti malby Jean-Michelem Basquaitem.
Samotný Warhol se pohyboval ve světě hudby i filmu. Zpěvačku Nico uvedl k Velvet Underground.
Ve filmové branži se "dopustil“ nebývalého experimentu. Natočil několikahodinový snímek spáče. Upřímně řečeno, chtěli byste sledovat tento snímek v nezkráceném znění? Originální, ale na noc těžko stravitelné dílko.Děkuji, po tomhle netoužím. Ovšem Warholovo rebelantské výtvarné dílo uznávám a umění kvalitního průmyslového designu ve službách výtvarna nepovažuji za nic, co by mělo umělce deklasovat, jak se nás o tom někteří předrevoluční kritici snažili přesvědčit.
Warholova plechovka od coca coly obletěla celý svět. Elegantní, trvanlivá, rudě vyzývavá a věčně mladá.
Jak americké!
Pop-art, avantgardní styl, jehož je Andy Warhol opravdovou pop hvězdou, se poprvé objevuje v roce 1964 na bienále v Benátkách. Název pop-art je humornou zkratkou výrazu popular art, který byl poprvé použit roku 1955. Výrazem pop-art se v podstatě označuje celá etapa současného realismu, vystupující jako kontrast k abstrakci, používal se pro díla některých anglických umělců, kteří experimentovali se všedním obrazovým materiálem.
Andy Warhol byl zpočátku reklamním kreslířem bot. Jeho uměleckým postupem se pak stává téma sériového opakování a řazení, což možná souvisí i s jeho předchozí prací na obrázkových seriálech.U větší části svých obrazů používá skvělé fotografie, které přenáší na plátna pomocí grafické techniky zvané serigrafie ( u nás s ní pracuje například Jiří Suchý).
K tvorbě Andyho Warhola mě vlastně před lety přivedla série odvážných portrétů zářivé ikony pop kultury, Marilyn Monroe, které byly také vytvořeny na základě jediné originální fotografie a jen různě podané barvy a skvrny dávají jednotlivým obrazům pokaždé jinou podobu (technika: polymer a sítotisková barva na plátně).
Umělecky se vrhal i do, podle mého názoru, takových nechutností, jako byla série fotografií anonymních sebevrahů a obětí dopravních nehod, jež se staly „slavnými na patnáct minut“.
Newyorčan Andy Warhol (nar. 1928 v Pittsburgu, zemřel 1987 v New Yorku), syn slovenských přistěhovalců, který si později zkrátil své jméno Andrew Warhola, se bohužel už nedožil uznání, kterého se mu dostalo ve vlasti jeho rodičů. Snad po tom ani netoužil. Nicméně Slováci jsou na svého „rodáka“ náležitě pyšní a památník Andymu Warholovi vystavěli opravdu velkolepý. 1. září 1991 bylo v Medzilaborcích otevřeno Muzeum moderného umenia Andyho Warhola. Vzniklo jako první Warholovo muzeum na světě a zatím prý je stále ještě jediné v Evropě. Hlavní výstavní část tvoří Expozice Andyho Warhola, Expozice o původu Andyho Warhola a Expozice Paula a Jamese Warholových.
Autorka: Jiřina Omelková