Banan

DARKWAVE

Napsal DekadenteMorfin (») 4. 2. 2008 v kategorii Články, přečteno: 1661×
cocteautwins-205ez.jpg

DARKWAVE

 

A opět se vracíme k dalšímu dílu našeho vzdělávacího seriálu o hudebních žánrech souvisejících s gotickou subkulturou. Dnes si posvítíme na jeden z obecně nejpopulárnějších – darkwave.

Zdroj: Wikipedia
Překlad a Úpravy: Ezechiel

Dark Wave (psaný též jako darkwave) je zastřešující termín označující hudební hnutí s kořeny v pozdních 70. letech, které rostlo v souladu s popularitou žánrů, jako byl new wave a post punk. Postaven na základních hudebních principech těchto stylů se darkwave rozvíjel skrze zamyšlené temné texty a podtón smutku. Kolem roku 1980 působení těchto hudebních a textových vlivů vykrystalizovalo ve vznik samostatného mnohostranného darkwave hnutí, jehož členové se označovali jako „wavers“, nebo „dark wavers“. V mnoha zemích se dark wave prolnul a vzájemně ovlivnil s ranou gotickou subkulturou.


Historie:

 

Osmdesátá léta:

Poprvé se termín „darkwave“ objevuje počátkem osmdesátých let jako popisek temné a melancholické verze new wave a post punku – například ranného gothic rocku, který se v tu dobu ještě jako „gothic rock“ vůbec neoznačoval, francouzské coldwave, nebo dark synthpopu (v Německu zvaného též „electrowave“). Tento pojem charakterizoval potemnělou a deprimovanou hudbu kapel jako Bauhaus, Joy Division, The Cure, Siouxsie and the Banshees, The Chameleons, Cocteau Twins, Anne Clark, Fad Gadget, Gary Numan, nebo Depeche Mode.
/obrazky/boblucan.bloger.cz/cocteautwins-205ez.jpg/obrazky/boblucan.bloger.cz/fad-gadget-ez.jpg

Postupem času se různé žánry darkwave (především coldwave, gothic rock, a další) začaly prolínat i s elektronickou hudbou (synthpopem, ambientem a post industrialem). Mezi nejvýraznější skupiny, které tuto hudbu v průběhu osmdesátých let hrály patří například Attrition, Clan of Xymox, Die Form, Psyche, In The Nursery a Pink Inudstry. Tyto formace byly spojovány jak se žánrem gothic rock, tak s post industrialem, a jelikož nazapadaly ani do jedné z těchto škatulek, vžilo se pro ně obecné označení „darkwave“.

 

Devadesátá léta:

Ačkoliv new wave a postpunk koncem osmdesátých let v podstatě vymizel, darkwave přežil a to především díky nové čerstvé krvi a energii kapel jako Deine Lakaien, Love is Colder Than Death, Corpus Delicti, The Frozen Autumns, raných Love Like Blood, The Garden of Delight, Wolfsheim a Diary of Dreams. Všechny tyto kapely nesly ve své tvorbě výrazné vlivy new wave a post punku osmdesátých let.
/obrazky/boblucan.bloger.cz/love-like-blood-ez.jpg

Tou samou dobou množství německých umělců (Das Ich, Goethes Erben, Relatives Menschsein a Lacrimosa) rozvíjí nový, teatrálnější styl darkwave prošpikovaný německou poetikou a metaforickými texty, který pojmenovali Neue Deutsche Todeskunst (Nové německé umění smrti).

Jiné kapely (např. Silke Bischoff, In My Rozary, Engelsstaub, Annabelle´s Garden a Canticum Funebris) míchali dark synthpop nebo gothic rock s prvky neofolkového, nebo neoklasického žánru. Unikátním umělcem žánru je pak Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows, který kombinuje gothic rockové elementy s folklórními a středověkými zvuky a funebrální sklíčenou atmosférou.

Od roku 1993/94 se ve Spojených státech začal pojem darkwave spojovat především s labelem Projekt Records. Slovo „darkwave“ bylo totiž použito jako název tištěného katalogu, který nabízel v USA produkci německých skupin, jako byli třeba Project Pitchfork.

Všechny skupiny vydavatelství Projekt (Lycia, Black Tape for a Blue Girl, Love Spirals Downwards, Tearwave a Autumn´s Gray Solace) jsou charakteristické pomalým, náladovým, éterickým (ženským) zpěvem, což byl prvek používaný v hudbě osmdesátých let u kapel typu Cocteau Twins. Tato hudba je někdy označována i jako „ethereal darkwave“. Za zmínku stojí i fakt, že se na jedné z raných kompilací Projektu objevili i Attrition.

Podobným labelem byl i Tess Records, který vydával například This Ascension, Trance to the Sun, Faith and the Muse a od roku 1997 i Clan of Xymox, kteří se v tu dobu po deseti letech období „synthpop Xymox“ vrátili ke svému původnímu zvuku z osmdesátých let. Díky těsné provázanosti s postpunkem a gothic rockem se darkwave formace často označují jako „gothic“ a naopak. Některé zdroje dokonce považuji tyto dva termíny za zaměnitelné.


Netypické vlivy:

Spousta amerických kapel začalo míchat elementy dark wave a ethereal wave s moderní elektronickou hudbou, aby získalo větší popularitu. Například Love Spirals Downwards a Collide začlenili do své hudby spoustu prvků z trip hopu, zatímco The Crüxshadows začali kombinovat množství současných tanečních prvků se svým alternativním rockovým stylem postaveným na syntetizátorech.


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Bob z IP 89.102.181.*** | 17.4.2008 08:08
Dobrý,stručné,ale výstižné smile

Komentování tohoto článku je uzamčeno.
TOPlist