IAN CURTIS - JOY DIVISION

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 27. 12. 2007 v kategorii Články, přečteno: 3490×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineJOY-DIVISION-fotka-1.jpg

IAN CURTIS - JOY DIVISION

Substance žalu v notách
Sepsal: DarkMarker


/obrazky/boblucan.bloger.cz/JOY-DIVISION-fotka-1.jpg

 

(Přímá řeč v článku, pokud není uvedeno jinak,
je sestříhána z rozhovorů s bývalými členy Joy Division).
(Veškerá Curtisova slova jsou úryvky textů.)

Název Joy Division pochází z brakového románu. Je to příběh o židovské dívce, která je v koncentračním táboře přidělena do "Oddílu pro radost", což je bordel pro nacistické důstojníky a personál. Název po přečtení románu vymyslel Ian, protože ho vždy fascinovalo utrpení.

"Myslím, že sny vždycky končí, nestoupají, jen klesají. Ale už se tím netrápím, ztratil jsem vůli chtít víc. Nebojím se - vůbec ne, jen se dívám, jak končí.
Ale pamatuji se, když jsme byli ještě mladí." (Ian Curtis)

/obrazky/boblucan.bloger.cz/JOY-DIVISION-Fotka-2.jpg

Ian Curtis nepatřil k těm, kteří si obrazy o nichž píší vymýšlejí.
"Psal co cítil, zpíval o tom na pódiu a nakonec tím byl zničen. Vzpomínám, jak jsem ho jednou viděl velmi zdrceného. Ostatní pili a smáli se, ale on seděl a brečel. Byl velice spjatý s tím, co zpíval a víc než kdokoli jiný ze skupiny byl ponořený sám v sebe."

"Ian byl pan spisovatel. Pořád s sebou nosil krabici plnou textů. Doma celou dobu jenom seděl a psal, místo aby se třeba díval na televizi. Myslím, že toho asi moc nenaspal."

"Přesně věděl, jak má naše hudba znít. Skládali jsme sice všichni, ale základní směr udával Ian. Byl v těchhle okamžicích velmi vášnivý a naléhavý."

"Při koncertech jsme vycházeli z Ianova tance. Hráli jsme podle toho, co jsme viděli."
Ianův tanec navozuje dojem záchvatovitého šílenství obnažené lidské duše. Je to něco v mezích křeče a absolutního uvolnění.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/Joy-Division-fotka-3.jpg

Curtisovy texty odrážejí dobovou atmosféru. Jsou plné odosobnění, osamělosti a klaustrofobie. Především v textech z Closer jsou zřetelně vykresleny Ianovy pocity, vize a jeho smutek. Ianova smrt byla tečkou za tímto albem - LP Closer je Curtisovou definitivní zpovědí, posledním výkřikem před koncem.
Na obalu je Marie sedící u těla mrtvého Krista. Tento obraz byl vybrán dávno před Ianovou smrtí. Motivem smrti je celé album doslova protkáno. Je dost možné, že to Ian Curtis celé naplánoval dopředu. U všech velkých a zásadních rozhodnutí ve svém životě o nich Ian nejdříve dlouze přemýšlel.
Co jiného by mohlo následovat? Na další desku už nezbyla barva, protože první album bylo černé a druhé bílé (zásadně trvali na black/white obalech).

Vůbec poslední koncert Joy Division skončil pádem Iana z pódia, měsíc před tím se zhroutil po páté písni přímo na prknech londýnského Moonlight clubu - dostal epileptický záchvat. Záchvaty se lišily v intenzitě a různou frekvencí, ale nemoc se stala trvalou součástí Curtisova života. Nejenom že musel pravidelně užívat léky, záchvat mohl vyvolat třeba jen stroboskopický efekt v kterémkoli klubu.
Curtisova epilepsie je jedním z hlavních motivů hypnoticky sugestivní skladby She´s Lost Control (Ztráta sebekontroly).

Na sklonku se Joy Division objevují v John Peel Show na BBC. Jedna z písní: Love Will Tears Us Apart, působivá analýza rozpadajícího se vztahu se nakonec stává jednou z nejlepších písní celého roku.
7. 4. 1979 se Ian předávkuje léky. Následují ještě dva koncerty, po kterých musí celý zbytek turné ze zdravotních důvodů zrušit. Doktoři Curtise varují, že už možná nikdy nebude moci na prkna pódií.

"Nejsem vůbec schopen si něco z toho pustit. Ty vzpomínky by byly nad mé síly. Byl to docela bolestný zážitek."
Ian Curtis se uzavírá do stěn svého bytu, oddán jen vlastním myšlenkám, pocitům a zklamání z nenaplněných očekávání okolo tvorby Joy Division. Společně s producentem Martinem Hannettem stvořili nový hudební sound, který silně ovlivňuje celou post punkovou scénu po dalších deset let. Právě v souvislosti s Joy Division se v tisku vůbec poprvé objevil termín Gotický Rock. Joy Division je dítětem Iana Curtise a M. Hannetta, zbytek zúčastněných se nechával vést. Ale uznání přinese až budoucnost.
Brzy jej Deborah, Ianova manželka, nalézá doma v bezvědomí po tom, co sám sebe pobodal nožem.
- "Tohle je krize o níž jsem věděl, že musí přijít." (Ian Curtis)

/obrazky/boblucan.bloger.cz/Joy-Division-k-cl-Fotka-4.jpg

Je večer. Ian Curtis přichází domů a posílá svou manželku Deborah spát k rodičům. Dívá se na film Wernera Herzoga
"S T RO S Z E K". Deborah odchází, je neděle 18. 5. 1980 brzy nad ránem. Ian si pořád dokola pouští album "The Idiot" od Iggyho Popa. Píše vzkaz pro Deborah. Odchází do kuchyně, natahuje se po provazu od tyče na šaty a uvazuje si ho kolem krku…

"Největší tragédií Ianova života je, že strašně chtěl být slavný. A prošvihl to o týden."

"Když se mě zeptáš, proč se Ian zabil, řekl bych, že to bylo proto, že když zpíval "Láska nás rozdělí", tak si to i myslel."

Post Scriptum:
"Právě v této chvíli si přeji, abych byl už mrtev. Nemůžu to dál vydržet." (Ian Curtis)


Sepsal:
DarkMakeR.


Diskografie:
Unknown Pleasures 1979
Closer 1980

Posmrtně:
Substance (Collection) 1977 - 1980
Shadowplayer (Live) 1980
Still (Collection + Live) vydáno 1985
...

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Bob z IP 89.102.181.*** | 28.12.2007 00:37
Co říct,byl to skvělý muzikant,textař a zpěvák smile a dodnes mám rád jeho písně.Výstižný článek.
z IP 78.102.109.*** | 21.2.2008 22:46
ty by stálo za to vidět naživo
z IP 89.102.181.*** | 22.2.2008 04:28
To rozhodně ano,ale smile dnešní The Cure byli taky dobří.Akoráe jsem dorazil z Prahy z koncertu


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a tři