Magické vokály...

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 29. 1. 2019 v kategorii Články, přečteno: 500×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online704px-morten-harket-kongsberg-jazzfestival-2018-221359.jpg

Magické vokály...Moji oblíbení Zpěváci...

Při poslechu svých oblíbenců mě napadlo zase psát, a tím se i trochu zaměřit na svůj vkus, který se v průběhu let vyvíjel a stále rozvíjí. Tenhle článek nazývám magické vokály protože, jisté hlasové projevy na mě takhle vyloženě působí. Zrovna vkládám na gramofon Billy Idola, který mě u psaní bude dělat doprovod. Za ta dlouhá léta jsem zjistil, že mám oblíbených opravdu mnoho, různorodých zpěváků a muzikantů, a to i s odlišného stylového odvětví, než jen s gotické, nebo alternativní scény. Jde tedy o lidi i z popové muziky, ale i rock ´n rollu, glam rocku, country, jazzu a pod... Občas jsou dokonce někteří z těchto hudebníků, jistou formou propojeni ať už přímo, nebo jen zdánlivě mi jejich přístup nevysvětlitelným způsobem imponuje. Někteří z nich ať už zapějí cokoliv tak vím, že se mi to bude líbit. Hodně z nich už mezi námi nejsou, ale jejich písně s námi zůstanou po dobu našich životů, a vlastně tak nějak na věky. Poslouchám muziku podle nálady a rozmanitých pocitů, takže není zcela jisté jaký by byl můj osobní Top žebříček, vím jen, že ty které tady budu jmenovat a jejich poměrně hodně, tak mě nějak zasáhli, těšili moji duši a mnohdy i motivovali k psaní. Své oblíbence vlastním na originálních nosičích, a když si je přehrávám, vystavím si obal desky, rád si i pročítám texty. Dělám kolem toho takový magický rituál, a tím to umocňuje i zmíněný poslech. Náhledy těchto pánů pro mě mají svůj význam, protože bych si svůj život bez jejich hudby už asi nedokázal představit.

David Bowie: Byl pro mě asi tím největším inovátorem, jenž otevřel bránu k mnoha hudebním stylům. Navíc mimo to, že byl geniální zpěvák, byl rovněž herec, malíř, hudební skladatel, multiinstrumentalista, producent. Podrobněji tohoto průkopníka hudebních trendů důkladněji rozebírám v jednotlivých albových recenzích tady na blogu DekadenteMorfin. Budu to psát v náhodném pořadí, jen tak na koho si vzpomenu. Tak například elegán, který letos zavítá i do Prahy. Bryan Ferry anglický zpěvák, hudební skladatel a klávesista. Jeden rok studoval na Durhamské univerzitě, a v letech 1964 až 1968 studoval krásná umění na Newcastleské univerzitě. Pro mě je to velká osobnost, muž co nastolil spontánnost jak  glam rocku, tak i v art rocku ať už v v 70. letech kapele Roxy Music, nebo na své sólové dráze v 80. letech nové vlny, kdy se v jeho originálním pojetí "dekadentního" popu objevili i temná zákoutí s erotickým nádechem. Muzika může i malovat obrázky, zrovna mě napadl pan: David Byrne, skotský hudebník, zpěvák, skladatel, herec je to umělec, který patří klegendárním postavám experimentální popové muziky a alternativního rocku, který jako by z nové vlny 80. let vybočoval. V období (1975–1991). Byl členem skupiny Talking Heads, kteří ohromovali nejen svoji pestrou tvorbou, ale i uměleckými videi. Potom samozřejmě Nick Cave, australský zpěvák, hudební skladatel, textař, herec a skvělý spisovatel. Nickovu muziku a jeho umělecké dění sleduji už od dob The Birthday Party, až po veškerou tvorbu s The Bad Seeds...Tohoto pána poslouchají jak popíkáři, tak i gotici mebo alternativní rockeři.

A když už jsme u gotiky, tak samozřejmě Carl Mc Coy: Fields Of The Nephilim, hloubka jaho hlasu je uctihodná a vždy mě v táhla do neprobádaného světa tajemna. Celkově hudba z "pole Nephilimů" už přes třicet let střeží můj svět a pochopitelně patří mezi mé nejoblíbenější, gothic rockové kapely vůbec. Vždy jsem rád usínal u alba Eliziumz roku 1990. Co se týká 60.-70. let, tak to bude stoprocentně šaman: Jimm Morrison, jméno James Douglas Morrison, zpěvák a básník v jedné osobě a samozřejmě předák a leader rockové skupiny The Doors. Jako by otevřel dveře někam, kam systém nemůže. Byl vlastně stále je velkým vzorem i pro Iana Astburyho The Cult, který si s Doors i zazpíval což je další skvělý, rockový zpěvák. Nedávno jsem se díval na další z filmů o Elvisovi s králem rock´n rollu jsem si vzpomněl i na temného bluesmana Glena Danziga. S Country zpěváků to bude rozhodně Johny Cash a Stan Ridgway. Samozřejmě zesnulý Rozz Williams, vlastním jménem Roger Painter zakladatel Christian Death, byl a stále pro mě je specifickou osobnosti, a nádherně tesklivým, až básnickým přednesem. Hodně se mi líbil jeho projev na albu Catastrophe Ballet z období, kdy působil v Christian Death. Pokud jde o Valora Kanda, tam jde zase o temnější tembr, a jistý druh deklamace v kombinaci jednotlivých alb. Každopádně Christian Death byla a stále je pikantní kuchyně. Mezi vůbec nejlepší popové zpěváky řádím letos šedesátiletého Mortena Harketa, nejvíce známý jako zpěvák synthpopové skupiny A-ha, ale průběžně působí i na sólové dráze. Morten má to zabarvení hlasu, které má pro mě silnou, symbolickou hodnotu 80. let. Tenhle člának není o tom  kdo je nejlepším zpěvákem, ale pouze mým náhledem, kteří zpěváci mi byli a jsou blízcí. Mezi další Osobnosti magických vokálů bych jmenoval lidi jako Iggy Pop, Morrissey,  Brandon Perry- Dead Can Dance, Simon Le Bon Duran Duran, Alexander Veljanov: Deine Lakaien atd. Tohle všechno jsou světově známe osobnosti, ale mám rovněž mnoho oblíbenců, kteří jsou méně známí. Ovšem o těch zase někdy příště u dalšího článku Magické vokály.

Napsal: Bob Lučan

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Gregor z IP 89.102.241.*** | 11.2.2019 12:30
KRÁSNÝ ČLÁNEK.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a dvě