OLD SCHOOL METAL FOREVER!!! Nejobsáhlejší metalová galerie staré školy, jedině na DekadenteMorfin!
Old School Gallery DEKADENTEMORFIN
DekadenteMorfin se klidně ztotožní s podtitulem Oldies Blog, jelikož prezentuje nejvíce 70. - 80. - 90. léta. ... Konkrétně ta 80. léta byla pro mě nejdůležitější jak v punku, tak i v metalu a pod. ... Vyberu trošku od každé kapely. Shodit přetvářku, uvolnit se, jedeme do osmdesátek. Do doby, kdy atmosféra byla tolik démonizující, kdy jsem styl opravdu rozeznal, tak jako kapely samotné. Máte zde dobové obrázky, fotky, citáty, obaly desek a hudební ukázky, které jsem pro vás pečlivě vybíral. Není umění mít rád hodně stylů, ale najít určité body, které spolu souvisejí už přes třicet let. Důležité je umět v tom chodit. Myslím, že takhle to nenajdete nikde jinde. ...Dnešní marketingová politika mě nezajímá hudba 80 a začátkem 90 let byla mnohem pestřejší a smyslnější
DekadenteMorfin - Vynález Zkázy - UG Zlínský Zin obchází dnešní proud. ...
Pojďte se mnou na procházku do 80. let, kdy se na burzách prodávali na MC kazetách zahraniční speed, trash, black i death metalové kapely. Některé z kapel dnešní rádoby metalisti už ani neznají a ti, co je znají, už na ně možná zapoměli, ale to by byla věčná škoda. Kapely znovu koncertují a některé dokonce nahrávají nové desky.
Possessed v roce 1985 a Possessed na Wackenu současnost. Sedm Kostelů v plamenech. "Po anglických Venom a švýcarských Hellhammer Satan udeřil v americké Californii." Podstata death metalu. ...
OLD SCHOOL kapely se vrací na festivaly aneb stará škola nerezaví! Speed, thrash, black, death styly, co vznikly v 80. letech jako odnož z heavy metalu, která se přikořenila nějakou tou zkázou nebo válečnou tématikou a hlavně satanismem, byl dotek přitažlivosti ještě silnější. Zvlášť, když si člověk sáhnul na ten burzovní vinyl potřísněný krví. Není lehké se v dněšním světě nevyjádřit a případně být i trochu cynický, vždyť tenkrát to bylo opravdu jinak. Neobhajuji ovšem 80. léta takovým způsobem, jako někteří tatíci, kteří říkají, že nikdo nepřekoná Led Zeppelin a 70. léta. Mně se prostě jenom víc líbí, to je všechno. Tohle je článek, jenž bych uložil k mým staším spisům jako Korgul, Metalový Bastardi, nebo aktuální trilogii Obrysy Ďábla 80. let se v hudbě odráží i dnes. ... Ano odráží, to je přesný výraz a dokonce se některé starší kapely vracejí. ...
Němečtí Living Death, Deathrow, Protector, kanadští Voivod, britští Onslaught a švýcarští Celtic Frost. Nikdy nezapomenu na tu originalitu, 80. léta metalového undergroundu.
Kapely měly v 80. letech v hudbě mnohem více vlastní atmosféry a zněliy velmi zajímavě. Například nikdo si nespletl typický zvuk Celtic Frost. Jistě, každá země má to své, ale přesto když byli němečtí thrasheři na stejné vlně, zněli mi jinak, vždycky poznáte Sodom od Kreator nebo od Destruction. O magických thrash speedových Living Death nebo téměř blackově laděných vyzývačů ďábla trash metalových Necronomicon ani nemluvě. Ti jsou skvělý. Mohutný zvuk nedoceněných Protector, kteří vypustili v 88. roce Golema a ten zpustošil vše živé. Na to se nedá zapomenout. Kapely byly sami sebou a zněly prostě úchvatně, což je můj osobní názor, proto se o něj rád podělím s vámi. Průběžně jsem prožíval všechny rockové i metalové styly a z každého si něco odnesl. To formování bylo impozantní, zvlášť když to posuzuji z dnešního pohledu. V roce 1984, kdy už Venom stáli na trůnu a heavy metal nebyl dost rychlý, nastoupil speed metal a trash metal a bylo to pěkně divoké období. Trash metal zněl úplně jinak než heavík, byl neučesaný a nespoutaný. První desky Sodom, Destruction a troufám si říct, že i lehce Grave Digger byly ve svých začátcích ovlivněni venomáckýcm black metalem, ale kdo v té době nebyl? Dokonce Mustaine z Megadeth nosil tričko Venom. Sodom natočili vynikající desky "Obsessed By Cruety" 1986 a "Persecution Mania" 1987, které zněli o poznání trashověj než předchůdce v podání EP "In The Sign Of Evil" 1984. Kdo z pravověrných by neznal jejich logo a popravčí obal s katem.
Kapely byly mnohem více v pohodě a vnitřní pouto mezi publikem a hudebníkem bylo znát. Byli jsme jako takové bratrstvo, které nosí trička Kreator, Possessed, Death, Protector a co bylo krásné, že kapely se vzájemě podporovali. Protector nosili trička Voivod a D.R.I., Exodus a pod. Málokdo ví, že trash metal vznikl ještě před prvním albem Metallica i před Slayer. Thrash metal vznikl podle mě v podstatě v Kanadě, a to od kapel Exciter, kteří byli založeni už v roce 1978. Anvil a o něco pozděj od Razor. Metallica, Slayer a Anthrax to zrychlili a na to odpovídali Exodus, Testament, Death Angel, Nuclear Assalut a pod. Pokud bych měl doporučit trashovou desku první půlky 80. let, tak bych s klidem řekl Artillery - Fear Of Tomorrow 1985, samozřejmě že první desky Slayer byly geniální, zvlášť nepřekonané Reining Blood 1986, ale rád bych zmínil i ty méně propírané, co říkáte? Já jsem si ve své době například oblíbil německé Living Death " Vengance Of Hell" 1984 a Necronomicon - Apocalyptic Nightmare 1987, což je deska, kterou málokdo dnes zná, ale zaváněla satanismem. Venomem a Possessedem zároveň. Výtečná je i album "Winds Of War" 1986 od Iron Angel, které jsem si koupil na burze jako LP desku. Mimochodem jsem si tam obstarával i nahrávky kapel Accuser, Angel Dust, Exumer Posssessed By Fire 1986 a taky tam na mě zaútočili žraloci Wehrmacht - "Sharck Attack" 1987, to bylo radosti, zvláště u intra, kde kapela po koncertním dýchánku zvrací. Zvláštní, že coby šestnáctiletému klučinovi mně imponovali i tyhle nechutnosti. Kapely byly tak autentické, že jsem se dokonce jako kluk u prvních desek Necronomicon, Celtic Frost, ale hlavně u Bathory bál. "Call From The Grave", volání z hrobu mě přitahovalo jako noční můru k lampě. Opakovaný refrén v podání šlehy Equimanthorn mě navozoval atmosféru, o které by se mohlo dnešním kapsáčovým metalistům jenom zdát. ...
Víte třeba, že v Brazílii už v 87. řádili Sarcofágo - Inri 1987, thrash death kapela, která nasávala black metalovou krev. Takže nejenom Sepulturou byl brazilský undergroud živý, nejen albem Morbid Vision 1987. které chrlilo thrash blackovou síru. Britští Venom byli jako epidemie, šířil se jeko mor. Znamenali předzvěst tvrdé muziky, tak nějak celkově. To už jim nikdo neodpáře, jejich bafomet byl k black metalové hudbě, co díky svému černému rock´n´rollu, přikován navždy. Snad Glen Benton z death metalových Amon, později Deicide, když se cejchoval obráceným křížem ve stínu prokletí, si udělal na čas větší reklamu, ale autorita Venom i přes svůj jednoduchý přístup k muzice zůstala navždy neposkvrněná.
Mám rád starou metalovou školu 80. let, takže jsem rád, že se většina legendárních kapel vrací na pódia, ať už samostatných koncertů nebo jako účastníci velkých festivalů. V posledních letech mi tam docela chyběli, škoda jen, že jde ve směs o koncertování v Německu a jiných evropských zemí, než je Česká Republika. Dá se říct, že ze stejných důvodů vznikl i můj zatím trojdílný článek Obrysy Ďábla v 80. Letech. ... Takže všechno na DekadenteMorfin má svůj důvod a určitý, řekněme řád. Tady zveřejňuji takovou galerii muzikantů a old school fanoušků. Zajímavé festivalové upoutávky ať už staršího data, nebo zcela aktuální. Je výborné, že skupiny jako jsou Sodom, Kreator, Destruction stále hrají a šlape jim to ještě lépe jako zamlada. Poslední zmínění Destruction jsou letos přítomni s polečně s Annihilator na letošním Masters Of Rock 2010 jako zástupci old schoolové thrash scény. Kreator tam byli v minulých letech. Ještě by mohli do symbolické německé trojky na Masters Of Rock dorazit Sodom, tak snad příště.
DekadenteMorfin je zinem zejména prezentující muzikanty osmé dekády. Někdo to dělat musí. Faktem je, že ani nejsem tak nostalgický, jak by se zdálo, ale spíš se mi velmi líbí původní zvuk kapel 80. let, ale samozřejmě i 90. léta. Hodně jsem teď sjížděl starší fošny Possessed, Living Death, S.D.I., Accuser, Razor, Necronomicon, Exciter, Sabbath, Exumer, Iron Angel, Assassin, Mortal Sin, Destructor, Tyrant, Vendetta, Exhorder a řekl jsem si, musím se o těchto formacích zmínit a ještě když jsem si všiml, že kapely znovu koncertují, chtěl jsem vám ukázat některé letáky, teda zejména pamětníkům. Nakonec ti z vás, co mají rádi spíše současné věci, si určitě najdou jiné zdroje.
Citát Boba: Slovo ROCK má pro mě stále velký význam! ROCK je pevnost skály. "Dekadent"
Pravý doom metal se vrací
Německý thrash occult metal Necronomicon, včera i dnes. Tahle kapela měla texty plné satanismu a čarodějnic už v první půlce 80. let tedy v době vzniků kapel - Venom, Bathory, Celtic Frost, Possessed. To jen pro zajímavost a jejich desky jsou opravdu i dnes pořádný nátěr!
Sestava Necronomicon:
Voker Fredrich - Guitar/Vocals
Jürgen Weltin - Guitar
Axel Strickstrock - Drums
Lars Honeck - Bass
Archívní fotografie Voivod, kanadských průkopníků vesmírných vizí inplantovaných do svého psycho metalu.
Na albu Killing Technology 1987 zkloubili frankokanaďani trash metal s punkem a na předešlých dvou deskách: Rrroooááárrr 1986 a War And Pain 1984, byli ještě ovlivněni Venom, Discharge, Motörhead, takže zněli skoro hard core black metalově. Říkavalo se jim dokonce brutal nuclear metal a pod. To byly časy války, bolesti, řevu a vražedné technologie. Nábojové pásy, upínáky a řetězy. Všimněte si, že tenisky Converse k nám dorazili až o čtvrt století později. Doporučuji u nás můj článek Korgul, kompletní rozbor Voivod.
Dimebag Darel, skvělý kytarista (Panthera), kterého bych rád vzpoměl. Bohužel byl 8. 12. v roce 2004 zastřelen.
Phil Anselmo - Panthera, Down. Dodnes old school metalista a velký fanoušek Venom, Slayer a Black Sabbath. Spolupráce s Darkthrone byla docela logickým vyústěním.
Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších metalových zesnulých kytaristů Denis D´Amour alias "Piggy" z Voivod.
Důvodů, proč se tak rád vracím je nezpočetně. Ty základní jsou, že uznávám tu poctivost stylu a jeho vzniku, to mě naplňuje hodně. Dále to jsou ty určité emoce, co zejména starší alba kolem sebe rozprostírají. Hodně taky uznávám původnost rockové a metalové image, kožené kalhoty, riflová vesta, klasická džíska, nášivky, vždyť je to úžasné a takové osobní. Nedá se to nahradit hadrama z moderních shoppů a už vůbec nesouhlasím, když se dnešní metal nějak přehnaně dokresluje elektronickou hudbou nebo technem. Metal vznikl na podkladu bicích, basy a kytary. Pokud bych se bavil o elektronické hudbě a jiných žánrech, tak ano, ale nespojoval bych to. Navíc když se ti praví rockeři, metalisti potkají, tak se cítí dobře a vzájemě si rozumí, takovým je dnes kolem čtyřicítky i více. Takže tohle není z mojí strany nějaká demonstrace, nýbrž subjektvní názor toho, co se mi zamlouvá, což může být u každého jiné. Nikdo už nenahradí ve světě poctivého metalu Slayer, Kreator, Sodom, což jsou právě ty známé skupiny, o kterých se píše. Proto se snažím zmíňit i ty, o kterých se moc nepíše, zmíněné Assassin, Buldozer, Razor, Iron Angel, Angel Dust, Agent Steel, Vectom, S.D.I., Living Death, Eure Erben, Deathrow, starou trash death školu Possessed, Messiah, Onslaught, Incubus, Sadus a další. Píši o těch partách, co si vzpomenu z hlavy, jinak by byl seznam nekonečný, a to se snažím docela stylově roztřídit. Jsem sice především milovník stále prezentujícího původního gothic rocku, ale právě zase z těch 80. let Bauhaus, Red Lorry Yellow Lorry, Sisters Of Mercy, Mission, Fields Of The Nephilim, Christian Death. Tam všude můžete zaslechnout například vlivy Iggy Popa, Bowieho nebo dokonce Motörhead. Zase jde zejména o rockovou kytarovou muziku, což mi už dnešní vlny nenabízí a spíše to v mých očích degradují. DekadenteMorfin zůstane vždy původní jako jeho články přátelé. Z beden se mě ozývá album Reining Blood 1986 od trashových Slayer a musím říct, že dvojka Jeff Hanneman a Kerry King jsou kytaroví mistři. Hodně kvalitní jsou i první tři desky trash metalových amerických Testament "The Legacy" 1987, "The New Order" 1988 a "Practice Whar You Preach" 1989.
Německá trashovka VENDETTA se vydala po letech znovu na turné, Old Schhol Fanoušci jsou v rauši.
Za Tuzemskou půdu bych rád zmínil Old School death thrash metalové Assessor a jejich desku Invaze 1990.
Metalové festivaly, učinkující kapely například Testament, Onslaught, Agent Steel, Tankard, Razor, Anvil. ...
Archívní foto 1984 amerických thrash metalistů DESTRUCTOR, kteří v roce 1986 natočili vynikající album "Maximum Destruction" plné melodických linek a nezaměnitelné atmosféry. (Kapela vznikla ještě dříve než jejich němečtí thrash metaloví kolegové DESTRUCTION.) Tenkrát byla každá deska něčím jiná, Assassin byl jiný než Living Death, a to byly obě kapely z Německa. Dnes je to jinak. Momochodem DESTRUCTOR dnes hrají na festivalech a zdraví se se svými Fanoušky. Je to moc krásná atmosféra, i když už se pánové poněkud změnili, jsou to stále oni.
DESTRUCTOR - LIVE
Dave "Overkill" - ( DESRUCTOR) dnes s fanoušky ne festivalu.
Old School Fanynky, festivalový plakát Nasty Savage, Artillery, Girlschool atd...
Trash a speed metalové kapely měly blackového ducha a drancovaly svatost, například Buldozer, Living Death, RAZOR. Foto 1985
Temný thrash speed metal se projevil na sugestivním albu od německých LIVING DEATH, založených už v roce 1981 album - "Protected From reality" 1987. Songy jako jsou Manila Terror, Intruder, The Gallery nebo Vengance jsou i po letech tolik dráždivé a impozantní. Přátelé, podívejte se někdy na MySpace! Smetiště dějin true metal forever Dekadent!
Německý thrash metalový klenot Accuser. Byli ozdobou na metalových burzách.
TROUBLE - doom metal, Chicago USA, legendární deska The Skull 1985. Mimochodem společný koncert Trouble a Pentagram se ve Zlíně vydařil. ...
Kapely se vrací na festivalová koncertní pódia Razor, Angel Witch, Tank a další. Několik málo slov v přímém velikončním přenosu. Metal letí světem, hip hop patří dětem!!!
Old School fandové jsou tady stále!
Škoda, že některé kapely jen koncertují, ale prozatím nenatáčí nové desky, například takoví zabijáci jako němečtí Assassin, jmenovaní Living Death, Destructor, američtí Possessed, Agent Steel (s Cyriisem), Nuclear Assalut, Sacred Reich, Attacker, britští Satan, Sabbath - následně se znich stali Skyclad, Trojan. Pravý rocker, metalista by měl znát i základy různých stylů. Někteří dnešní fandové mají zaplněnou hlavu pouze kapelami, nebudu jmenovat dnešními soubory, aniž by věděli odkud ty kořeny vznikly. Taky i proto je tady Bobův Blog.
Myslím, že každý poctivý fanoušek old school hudby by měl znát desky jako Venom - Black Metal 1982, Iron Maiden - "Killers" 1980, ale i undergroundovější Necronomicon - Apocalyptic Nightmare 1987. Každý metloš, co vyrůstal v 80. letech znal dobře i punk a hard core, proto i obliba v souborech jako S. O. D., Wehrmacht nebo již zmínění Nuclear Assalut. Můžu si přehrát tisíc nových desek a stejně se vždycky vrátím do doby Masters Of Puppets, To Mega Therion, Reining Blood, Etenal Davastation, Speed Revolution, Skepttics Apocalypse a dalších kultovních alb. Pokud k těmhle dílům dnešní fanda nic necítí a je nasáklý elektronickými mutanty s rádoby metalovými výhonky, neměl by brát slovo metal ani do úst. Chraňte pravý metal, uchovejte v něm to archívní kouzlo, stačí se podívat na švédské kapely Bewitched, Portrait, nebo australské Destroyer 666, Demon´s Gate, ale především norské old schoolové black metalové, dnes už i rock´n´rollem vystužené Darkthrone.
Sám píši rád články už tolik let ve svém stylu, a to se nezmění, zrovna tak, jako styl mých oblíbenců, který já šířím do světa metalového undregroundu. Vždycky se mi líbí ta podstata slova Rock, Punk Rock, Death Rock, Gothic Rock, Glam Rock, Hard a Heavy rock, Art Rock. ... Je tam to slovo ROCK, je to prostě proto, ať už poslouchám gothic rock i metal, jsem prostě rocker. Bob Lučan "Dekadent" napsal v roce 2007
Zátiší Dekadentova Obýváku