Carpathia Castle- Laudanum 2013

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 12. 12. 2013 v kategorii Co u Nás Najdete?, přečteno: 1781×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinecd-laudanum.jpg

Carpathia Castle- Laudanum 2013 Č.R. Most "Gothic/ Hard Rock"

 

Opar ponurých stínů dá ochutnat sladkost magie...

 

Přiznám se, že ze začátku jsem byl k mostecké partě lehce "skeptický". Postupně jsem si na jejich muziku zvykal do takové míry, že mě začala bavit a přestal jsem ji brát jen jako "povrchní bigbítek". Já totiž nejsem příznivec dnešních rádoby- "gothic metalových halekaček".

Ovšem jejich zbrusu nové CD Laudanum mě přesvědčilo o tom, že muzika se dá dělat různými směry. Myslím, že Veronika Seidlová je pro Karpatský Hrad skutečným přínosem. Ve skladbách Julie a Lidčina Skála si její hlas chvílemi doslova užívám. Kytary mají hard rockový charakter a poměrně progresivní vyzrálost, což má sice uměleckou duši, ale s původností gothic rocku nemůže být řeč. Na druhou stranu občas mi jejich tvorba a určitá, promiňte mi ten výraz, "kýčovitost" textů evokuje i XIII. století z období alba Gotika.

Jde vidět, že Venca to s kytarou umí, občas vystřihne docela brilantní sólo. V poslední době už jsem tenhle typ hudby skoro neposlouchal, ale bez přetvářky, CD se poslouchá opravdu dobře. Ani nevím proč, občas mi vyvstanula na mysl i nějaké ta "Gothic/ Doom" sdružení, která fungovala od 90. let jako Thetre Of Tragedy, The Syns Of The Beloved, Tristania a pod.... A to zejména díky některým klávesovým i kytarovým vstupům nebo Pepovým, vokálním doprovodem. Sice tady se nejedná přímo o model "Kráska a Zvíře", ale jistou nepřímou spojitost tam cítím. Ve skladbě "Hřích" to opravdu odsýpá od začátku až dokonce tak, že by člověk i nějaký ten "Hřích" i spáchal, nelze si nevšimnout, že jsou tam velmi svižné bicí. Doomovou atmosféru má podle mě i "Vampyre Requiem", kde jsou heavy sóla jak vymalovaná.

Na CD je samozřejmě plno i nedostatků včetně ideologického klišé, jenž by měl asi aspekt gotiky nejvíc podtrhovat. Titulní Laudanum mě zase lehce evokuje jednu méně známou německou kapelu - Casket. Veronika zde má i příjemně až hluboce posazený hlas, řekl bych s téměř s "na- jazzlým" potenciálem. Názory se asi budou různit a je to pochopitelné, vždycky musíme počítat s kritikou různého typu. Můj názor je i to, abychom se prostě dobře bavili. Nemohu všechny jednotlivě jmenovat, ale každý kdo se na Laudanum podílel, odvedl kus práce. Navíc CD má hezky zpracovaný obal, že už při jeho otevření na vás dýchne mystika ze všech stran. Verdikt - jsem rád, že se "Tuzemská Temná scéna" stále nějak rozvíjí a já je tu a tam pokárám nebo poplácám po rameni.

(7/ 10) Bob Lučan Dekadent  

Q9yhkprl

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a pět