Gothická synchronizace.

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 2. 12. 2019 v kategorii Gothická Zpoveď, přečteno: 307×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinegefrwrghgrerw.jpg

Gothická synchronizace Prosinec 2019

Po čase posílám jako vánoční dáreček své psaní o tom, co je mi v hudbě nejbližší, a to jak všichni ví, je ta prvotní gotika. Tentokrát to bude o mém propojení s tímhle dlouholetým, hudebním stylem. Gotika může být jako vaše milenka a múza v jednom, a vy po ni stále toužíte. Taky si myslím, že ke gothice ta poetika patřía proto ji tam budu stále vnášet.

Hlásím se s dalším ze svých článků s tím kouzelným slůvkem gothic, kterých už mám na kontě opravdu mnoho. Tentokrát je takzvaně více podobných žánrů ve vzájemné shodě. Od osmdesátých let jsem díky své řekněme alternativnější kreativitě objevoval různé formy hudební temnoty, které se rozrůstali až do dnešních dnů. Ani v minulosti, ani v současnosti jsem se nedožadoval nějaké bezprostřední blízkosti rozsáhlých komunit, a to z mnoha důvodů. Tím nejhlavnějším asi byl ten, že já to bral víc řekněme do hloubky, než jen pro zábavu. A z toho se odvíjelo vždy mé další psaní. Upřímně ono to ani jinak nešlo, to o čem jsem se v 80.-90. letech nikde nedočetl o svých kapelách, tak jsem si to napsal sám. A jak jsem tak tvořil, tak jsem i přidal notnou dávku emocí, čímž jsem si vytvářel své iluze o gotice jako takové.

Musím ovšem poznamenat, že to byli krásné iluze, proto taky nejvíc využívám domácí, studiový poslech. V průběhu života jsem poznal i mnoho lidí co se o gotiku zajímalo, spíš o jakýsi druh módy, což u nich následně opadlo. U mě to bylo zcela jinak. Byla to láska na celý život. Dávalo mi to pocit, že si můžu žít život podle sebe. Rád jsem si vytvářel své vlastní myšlenky, díky již zmíněných, s gotikou spojených pozitivních ilusí. Je to můj životní styl do takové míry, že už po velmi krátké době, co bych mé oblíbence neslyšel propadám úzkosti. Takže v tom je i ona synchronizace a naplnění.

Vlastně jsem se nikdy nezajímal jaké má kdo společenské postavení, ale snažil se poznat co má v duši, jak se prezentuje jako lidská bytost. Proto jsem taky volil tenhle hudební styl, protože koresponduje s mojí duší. Tenkrát, když jsem s tím začínal, tak být gotikem mělo zcela jiný rozměr než dnes. Z toho se odvíji i to, že nejraději aktivně scéně přispívám svými slovy a článkem z mojí duše. Jsou to takové vlastní vize, které jsou pro tenhle žánr z mého pohledu potřebné, aby ho duchovně obohatilo a vyvrátilo mýtus trendovosti. Proto se taky v recenzích snažím být víc empatický, víc to nadnáším, aby to pohladilo i nezasvěcené, kteří v tom viděli jen zmar nebo depresi. Aby na to pohlíželi z větší vnímavostí a cítili tu dojemnost.

Kdysi jsem psával různé ziny o gothic rockových kapelách, ale z dnešního pohledu si uvědomuji, že internet je rychlejší a levnější. Takže né všechno bylo tenkrát vyloženě lepší. Možné to působilo tenkrát víc mysticky, ale taky jsem dřív jsem na ty aktivity spíš doplácel včetně toho, že dané soubory se nedali tak běžně sehnat, a když už tak si musel šáhnout hlouběji do kapsy. Tyhle věty jsou určeny nejen oldies gothic rockerům, ale i těm mladším, co to mají v současnosti mnohem snazší. Prostřednictvím některých z mých článků na tohle téma jsem se snažil posunout gotiku vždy o kousek dál, a tím jednak podpořit kapelu o které píši, ale i popsat tenhle letitý žánr svými slovy. Vytvořit kolem toho jisté tajemné a chtěné napětí. Jak už jsem psal nemusí to tak být sice vždycky, ale spousty lidí bere gothickou subkultůru jako určitou módnost, nebo určitou etapu jejich života, většinou v dospívání. U mě to ovšem je a bude celý můj život, a proto se i zároveň s tímhle žánrem vyvýjí můj přístup k psaní. Navíc nikdy jsem to nedělal z nějakých zjištných důvodů, což ani nejde, a to myslím potvrdí i většina alternativně založených muzikantů. Já o tom myslím i odpovídám v některém ze svých rozhovorů. U mě to nadšení už nejspíš nikdy neopadne proto i ten název synchronizace, protože jde o takovou shodu a propojení na celý život.

A teď drobré "rýpnutí" o mě je známo, že mám nejvíc rád to, co je takříkajíc bokem, nejlépe nějaký druh hudební alternativy různé undergroundové, post punkové klubovky atd. A teď to slíbené rýpnutí". I když je všeobecně známo, že původní gotika vznikla z ruchu punkové anarchie a já to mohu jen potvrdit. Tak přesto né každá symbolika je ve všem zas  tak uplně "ryzí respektive úpřímná". Vezměte si například dva stěžejní body: Taková "největší punková kapela jako je Sex Pistols, který hlásal anarchii boj proti systému, přitom jezdili do drahých hotelů v naleštěných limuzínách. A teď nejkultovnější,  gothic rocková kapelu Sisters Of Mercy, jenž třicet let nevydali novou desku, i když by měl principál Andrew Eldritch materiál už na několik alb dopředu. On se ovšem sám netají tím jaké má finanční nároky.

A co tím chci říct, že ani v základních symbolech není tak čisto, ale můj vztah k daným souborům to nijak nemění. Tenhle článek je o shodě a jistém vnitřním poutu, a s tím souvisí právě ty mé emoce, a proto mluvím jasně a tak jak to cítím. V ranném punku si vše na sebe i kolem sebe muzikanti i fanoušci vyráběli sami. Sáčka, nášivky připnuté spínacími špendlíky.  A já tím, že píši články z duše vracím gotice její ryzost, aby po ní byla stále taková touha, jak v období kdy vznikaly základní klenoty. I do pravosti a úpřimnosti článků se musí dát hodně práce, aby přesvědčila spousty pochybovačů,i když já už přesvědčovat nikoho nemusím, jen nabízím připojení k té touze. Dnes je všude hodně koncertů i festivalů, i na netu mnoho pozvánek, a taky jsem chtěl ten hudební shon odlehčit svým gothic-kým poetismem. Tak jak by měla být hudební stránka důležitá pro muzikanta, tak je pro mě důležitá práce se slovy. Psát jenom stroze by pro mě bylo něco zcela nemyslitelného, a právě tomu všemu já říkám: Gothická synchronizace.

Napsal: Bob Lučan 

Sisters-of-mercy-logo

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a devět