Gotika a přirozená propojenost. Temná opona na disko kouli.

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 2. 1. 2019 v kategorii Gothická Zpoveď, přečteno: 636×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineiwbdsacsydx.jpg

Gotika a přirozená propojenost  Prosinec 2018

Aneb nostalgie motivuje mladou krev, jenž dala temnou oponu na disko kouli…

Piji černou kávu, mám zapnutý Italský alternativní post punk Soviet Soviet, a začínám psát jeden ze svých tisících článků. Když se vyvíjí gotika musí, se vyvíjet i mé slova, a vytříbenost experimentálních souvětí. Udělat kompromis mezi informativní strohostí, a hlubokomyslným poetismem není jednoduché, ale pokusím se o to. Hudba může být obsáhlejší a progresivnější, nebo monotónní a minimalistická. Tak pojďme na to. Provází mě melancholický úsměv, jenž otevírá blaženou nostalgii vzletných slov. Dá se říct vzpomínek promítnutých do současnosti. Tohle je další z článků, který má v názvu to kouzelné slůvko Gothic-Gotika, které už léta používám, nejen jako stylové pojítko, ale i jako propojítko se vším, co s tím stylem a mým životem tak nějak souviselo.

Můj filosofický obsah bude dnes kráčet ještě rozmanitějším směrem, a přitom zůstane u kořenů právě, což je zajímavé díky současnosti. Vznikají nové kapely, tak vznikají i moje nové články. Dnes už společenská přijatelnost gotiky vzrůstá, bere se, a rozšiřuje z různých perspektiv, a odvětví od duchovního, tradicionálního, více tajemného, až po "systémově zařaditelného", kde se mísí futurepop, i corporate goths, a pod... Sám jsem už od 80. let vnášel temnou kulturu a své vize i do diska, a tehdejšího synth popu. Když jsem jako kluk poslouchal Německé Alphaville, nevnímal jsem je pouze jen jako synth popovou kapelu, ale i jako takovou směs mystiky a chrámového popu. Tenkrát jsem svým koníčkem, a zájmem o temné vize nebyl patřičně pochopen, protože většina mých přátel byli metalisti, ale následně se moje proroctví naplnilo, a já se svými slovy čaruji dál. Občas se mě díky mému blogu někdo na něco zeptá, v souvislosti se styly, co nejvíc poslouchám a podobně. Odpověď je asi následující, já nejsem v zásadě proti žádnému hudebnímu žánru. Vkus lidí je individuální. Každý má své vnitřní pochody.

Co se týká mého nitra, tak tam to mám dané, gothic rock je podstatou mého bytí. Ovšem mimo gotiku jsem jako posluchač silně zainteresovám do nové vlny 80. let, protože s ní související žánry, byli součástí mého dospívání. Od synth popu, novoromantismu, až po nejrůznější modely popu, nebo tehdejšího diska. A jak se ukázalo, všechno je magicky propojeno, a zároveň všechno se určitou formou vrací, i v rámci nastupující další generaci kapel, které prezentují svoje hudební umění, jako takzvaně nezávislé, nebo řekněme alternativní, ačkoliv obsahuje právě, výše zmíněné, dané stylové odnože. Takže je tam jak evidentní vliv post punku a gotiky 80. let, ale i synth popu a diska. Následně z toho vzejde ona alternativa synth-goth, a pod. Vzpomínám, jak jsem kdysi dávno o novoromantismu-synth popu obsáhle psal. Úpřimě, mě osobně tohle těší, protože je mi blízká jak muzika Duran Duran, tak i The Cure a to znamená, že když si zapnu některou ze současných kapel, například Principe Valiente, tak mi to splňuje obojí, a moje dušička je naplněna. Ovšem né jen ve smyslu retrospektivy, ale i něčeho nového, a obsáhlejšího, kde je rozmanitost a ponurá pestrost. Takže z toho mám radost. Následuje vytrvalé vnímání něčeho, co je mi naprosto přirozené. Možná mám tu výhodu, že jsem tím od základu prošel na druhou stranu i věk si vybírá svoji daň. Brýlky na nose jsou toho důkazem. Život ve hvězdách, noční ulice, mapuje stoupence gotické scény, ty původní z období britského post punku, i jejich goths potomky, kteří hrdě po svých otcích táhnou, tu káru plnou hřbitovních křížů dál.

Nikdy jsem nic nepředstíral, protože ani nebyl důvod. Muzika o které píši, mě dodnes moc naplňuje, a proto i chci, aby mé články stále hřáli. Moje kreativita se i probouzí, díky současným kapelám. Pokud bych měl za sebe někoho doporučit, tak to budou - Date Midnight, Principe Valiente, Iamtheshadow, The Exploding Boy, Astari Nite, October Drift, Lovesick, The Slow Readers Club, Ash Code, Night Nail, Zanias... Myslím, že je zajímavá jak Švédská nezávislá scéna mladé krve: Principe Valiente, tak i například Ruská - Ukrajinská půda v podání originálních Human Tetris, ale i další. Zase se chvěje i díky současnému proudu temný sentiment blahem. Když jsem kdysi psal článek Gothic Rock stále žije, ani jsem nevěděl, že se to všechno takhle rozvětví a zároveň pozitivně stmelí. Na první pohled a poslech, novější soubory vypadají jako jiná stvoření, ale už na ten druhý, vám starším dojde, kolik v sobě mají odkazů. Dnešním kapelám imponovali i vlivy tehdejších komerčně úspěšných "disco" kapel, které ovšem dnes jsou pro mladou generaci jistým retrem, a díky tomu dnes působí jako undergroundová platforma, která ve mě vztah k 80. létům ještě prohloubila. Takže dvojsmyslnost dávné gotiky, otevřela bránu nové goth-synth alternativě modelu 2018, a tím vytvořila další temnou estetiku. Tenkrát jsem měl výhrady vůči metalu, který se vkrádal do gotiky. Pokud jde metal jako takový, tak ho už moc, až na některé výjmky neposlouchám. Raději vnímám klasičtější rock´n roll, ale i jazz o různé okultní, hudební záležitosti. Nechme metal být. Dnešní některý přístup je mi ovšem mnohem sympatičtější, proto jsem se rozhodl o tom i napsat. Takže se už dnes z mé strany žádná revoluce nekoná, spíš poukazuji na příjemné události, pozitivní změny, pro mě nejvitálnějšího hudebního žánru gothic, díky kterému jsem snad i mým slovem v naší zemičce přispěl sám. Za DekadenteMorfin přeji všem krásné svátky. 

Bob Lučan

Koule

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a tři