Magické vokály II: Zpěvačky

Napsal DekadenteMorfin (») 7. 2. v kategorii Hudba., přečteno: 504×
kolaz1.jpg

Magické vokály II: Zpěvačky


Už jsem psal o zpěvácích, ale kdyby se mě někdo zeptal na zpěvačky, nevím jak bych přesně tedy jednoznačně odpověděl, protože mám rozmanitý, hudební vkus. Lidé většinou reagují na to co slyší kolem sebe, já naopak vždy i trochu pátral. Což ovšem neznamená, že bych se vyhýbal vyloženě mainstreamovému proudu, naopak tam se mi líbí mnoho interpretek zejména z 80. let. Občas je dobré i zavzpomínat, případně se nechat i něčím motivovat.

Jak se říká každý má rád něco, někoho jiného. Co se týká ženských hlasových projevů, tak tam mám pochopitelně také mnoho svých, oblíbených zpěvaček. Nikdy jsem nebyl na vyložené operní fištule. U mě to je tak, že zvlášť u žen to posuzuji hodně pocitově. Vlastně některé emoční prožitky se od mládí nezměnili. Samozřejmě už se nedá s přesností sdělit, kterou dámou to začalo, nebo která vokalistka u mě vede. Každopádně mezi mé favoritky patří australská hudebnice, zpěvačka a hudební skladatelka Lisa Gerrard: Dead Can Dance od proplouvání temnou vlnou, přes éterické projevy, až po gregoriánské chorály, vždy měla nádhernou techniku zpěvu. Dále musím zmínit kanadskou hudebnici a skladatelku Loreena McKennittovou rodným jménem: Loreena Isabel Irene, která proslula svými variacemi na tradiční keltskou hudbu. Je řazena k žánru world music, u ní se mi líbí i jak hraje na keltskou harfu. Mé nejoblíbenější desky The Visit (1991) a samozřejmě The Mask and Mirror (1994). Jak už jsem podotknul v úvodu můj vkus je poměrně rozmanitý, takže zde mohou být odlišné, žánrové skoky. Já vždy naslouchám své duši. Myslím, že hned v závěsu to pro mě bude britská zpěvačka Annie Lennox, ať už z období Eurythmics s Davem Stewartem nebo sólově. Z našich zpěvaček ji měla za vzor učitě Marcelka Březinová OK Band. Mezi další anglické zpěvačky musím zařadit skladatelku a zároveň producentku Kate Bush, její umělecký projev v kombinaci s piánem je skutečně úchvatný, u ní mi nevadí ani jemně zkreslený až vyněžněný hlásek. Jinak jsem totiž spíš na hrubší přednes. Dobrým příkladem může být anglická zpěvačka, skladatelka a performerka známá svým silným "bluesovým" kontraaltovým hlasem Alison Moyet. Vlastně jsem ji poprve zaregistroval co by jako polovinu dua Yazoo. Abych se dostal i trochu do gotiky, tak to je pochopitelně první dáma post punku Londýnská Siouxsie Sioux: Susan Janet Ballion, která spolu-založila skupinu Siouxsie and the Banshees: Susanin Kontraalt se nedá z ničím zaměnit. Co se týká popové produkce v Anglii tam mám povícero zpěvaček a nejrůznějších hudebnic. Skvělá žena, popová zpěvačka a profesionální zahradnice je Kim Wilde, rodným jménem Kim Smith dodnes je mi příjemně když slyším jak nazpívala song Cambodia z roku 1981. Líbí se mi i ta elektroničtější verze v podání norských Apoptygma Berzerk. Pochopitelně se rád kochám i všemi ženami co prošli táborem Christian Death ať už rituální, deathrockou deklamací Eva´O, tak i kabaretiérkou Gitane Demone a v neposlední řadě nejdéle setrvávající divoškou řvounkou Maitri.

Neměl bych zapomenout ani na rockové babičky jako jsou Tina Turner, vlastním jménem Anna Mae Bullock nebo Suzi Quatro, stále mám doma vinylové desky, které si rád pouštím. U tohoto psaní mě zrovna doprovází hlas Cyndi Lauper Cynthia Ann Stephanie. "Cyndi" Lauper je americká zpěvačka, skladatelka a herečka její videoklipy, účesy i taneční kreace se nedají opomenout. Vidíte nakonec je toho opravdu hodně a mnohdy každá dělá něco zcela jiného. Což mi připomělo, že poslední dobou hodně sjíždím videa i live vystoupení s YouTubu slovenské Sidónia Tobiášové, známá jako Szidi Tobias. Nádherný chraplák a ta kultůra kolem no to je něco. Tu a tam si poslechnu i orientální Ofra-Hazu, což je dnes už zesnulá izraelská herečka a zpěvačka jemensko-židovského původu. Někteří ji budou znát zejména ze spolupráce s Andrew Eldritchem na kultovním songu Temple Of Love, tedy její druhé verzi z roku 1992. Já mám pochopitelně celou řadu jejích samostatných alb. Drazí přátelé věřím, že většinu těchto skvělých zpěvaček znáte a pokud náhodou ne aspoň se budete inspirovat k poslechu. Já pro DekadenteMorfin vždy vytvořím program, který bude jak říkám lidský a emocionální. Pro dnešní svět příjemné odreágování. Dnešní článek bych zatím zakončil francouzskou zpěvačkou a herečkou Charlotte Gainsbourg. Tahle Britsko-francouzská zpěvačka a herečka je dcerou slavných rodičů. Narodila se anglické herečce Jane Birkin a francouzskému hudebníkovi Serge Gainsbourgovi. Má na kontě i celou řadu zajímavých filmů které měli vždy silnou atmosféru.

 

Napsal: Bob Lučan

Cyndi-lauper

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a osm