The Living Jarboe

Napsal DekadenteMorfin (») 6. 7. 2009 v kategorii Hudba., přečteno: 2316×
jarboe_2.jpg

THE LIVING JARBOE & NAER MATARON

7. 6. 2009, KLUB EXIT CHMELNICE, PRAHA


Předkapelou byla 15 let stará řecká blackmetalová formace Naer Mataron namísto zrušených Guapo a Nachtmysium. Byla to škoda, protože počet lidí, kteří nemají z klasického black metalu srandu, se snižuje spolu s přibývajícím věkem, a komplikovaný projev Jarboe není zrovna typická kulturní potrava pro teenagery. Naer Mataron hrají  tzv. helénistický  black metal - témata jejich písní se pohybují  v okruhu řecké mytologie. Rytíři temnot měli na tvářích bizarní warpaint. A přezdívky, pod kterými vystupují jsou poněkud úsměvné – Warhead, Necrolord, Nordwangr. ... Zajímavá osobnost kapely je ale vokalista Vicotnik, který pracoval na velmi inteligentnim post – black metalovem projektu Ved Buends Ende a experimentálně industriálni kapele Dodheimsgard. Bohužel na tomto koncertě nebyl zrovna ve formě a se zpěvem mu musel pomáhat statný basák. Dva kytaristé zvládali perfektně tremollo, ale jinak kapela zaujala pouze svým komickým vzevřením.

Jarboe06090608-jpg-ashx

Publikum se už nemohlo dočkat Jarboe. Tuto bezvěkou krásnou bytost doprovázela skupina muzikantů ve složení kytara, basa, syntetizér a bicí. Rockově ale příliš nepůsobili, jejich hudba je založená na plošných ambientních pasážích, sludgovém až noisovém zvuku kytar a celkovém atmosférickém zaobalení. Kytarista si dokonce chvíli pomáhal s hraním upadlou paličkou od bicích. Toto opravdu není hudba, která by byla založena na přesně poskládané melodii. Vedoucím melodickým prvkem písní je komplikovaný zpěv (a občas šepot, řev a zaříkávání) Jarboe, který je možná i částečně improvizovaný, výsledkem je však geniální celek. Nejlepší skladbou byla House of Void,  která byla úžasně doplněna rytmy hranými na djembé a samply banshee jekotu, který působivě rozšířoval zpěv Jarboe. Valivé gradující postupy skladby  zhypnotizovaly snad celé publikum.


Mahakali znamená doslova „Velká Kali“. Kali je indická  bohyně smrti a destrukce. Mohli bychom tedy čekat nějaké náznaky indických postupů a stupnic, kterých bylo na albu i na koncertě poskrovnu, objevily se například na albu ve skladbě Overthrown. Koncertem i loňským albem Jarboe nezklamala, je to další experimentální a originální počin, kterým sice nepřekonala svoji slavnou spolupráci s Neurosis (album Neurosis & Jarboe), ale rozhodně  je to jeden z nejlepších a nejoriginálnějších počinů, na které můžete v současné hudební scéně narazit. Na nedělním koncertu bylo bohužel málo lidí, možná kvůli tomu, že byla neděle a svět ovládá ekonomická krize, nebo taky byla příčinou nevhodně vybraná předkapela. Přídavku se publikum nedočkalo, možná byla Jarboe zklamaná nenaplněnou kapacitou klubu. Snad to nebyla poslední šance vidět Jarboe naživo v Praze.


MySpace: http://www.myspace.com/jarboeliving
Home Page: www.thelivingjarboe.com

Olivie Brabcová

9. 6. 2009

 

Jarboe_3 Jarboe03090608-jpg-ashx


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
DekadenteMorfin | 6.7.2009 13:19
Nevím sice, co přesně znamená málo lidí, a i když to určitě velice mrzí návštěvníky i interpreta a mě také, nedivím se že tam málo lidí bylo, v našich končinách. Já sama jsem se tam bohužel nedostala. smile  Na Winovi ze Saint Vitus mi říkal Bohoušek, že bylo jen 50 lidí, přitom je to dnes legenda doomu. smile  Lucie
DekadenteMorfin | 6.7.2009 13:15
Děkuji Olivii, že jsme mohli reportík uveřejnit. Mně osobně se Jarboe hodně líbí s Neurosis z roku 2003, ale nová deska Mahakali mě také baví čím dál víc, když ji poslouchám víc a více. 2 skladby s Attilou jsou bezvadné, i s Philem Anselmem, celé album je mi připadá rozděleno do několika částí. Prvně jako by mi připomínalo dobu Neurosis, potom je tu ďábelská část s Attilou, od Phila je zase jako z nějakých bájí, ještě jedna, kterou zrovna nevím, jak popsat. Přitom celá deska tvoří ucelené zajímavé album. Momentálně nemám CD po ruce, takže jen tak v rychlosti. Třeba někdy napíšu konečně nějakou minirecenzičku. smile Morticie smile smile

Komentování tohoto článku je uzamčeno.