Beherit - Bardo Exist 2020

Napsal DekadenteMorfin (») 2. 2. v kategorii Recenze, přečteno: 693×
a2675659765-10.jpg

Beherit - Bardo Exist 2020

Finsko Dark ambient-spiritual, empty life..

Hail Beherit. Teatrálnost severského ambientu se opět vrací z transcendentální cesty po černé obloze na zem. Opar ukrutné instrumentace a děsivé Holocastovo proroctví znovu ožívá.

Finské původně death-black metalové duo Beherit se po jedenácti letech opět hlásí s brusu novou studiovkou - Bardo Exist. Nepředvídatelnost šestého alba vytváří auru tajemna. Skalní fanoušci ví, že tak to bylo vždycky. Temný prorok Marko Laiho drží kult Beherit už třicet let na bázi hlubokého magického podsvětí. Bardo Exist jako by nepří-mo navazovalo na čtvrt století staré opusy, jako byli: "H418ov21.C" a "Electric Doom Synthesis". Takže jde o dark-ambientní produkci. Tady ovšem nejde o nějaký meditační ambient, nýbrž o nejrůznější, až znepokojivé, tu a tam i industriálně laděné zvuky a ruchy. Navíc občas i doplněné o deklamující vokální projevy. Přes chrlení morbidní lávy, až po harmonickou melodičnost. Například "Coruscation" začíná s krásnou a melodickou čirostí, která se ovšem zvukově brzy přetaví do kyselinové smrtelné vize. Bardo Exist nabízí zase jiné pojetí temné hudby, jako tomu bylo v případě posledního industriál black metalového alba Engram.

Hvězdné záření "Extreme Thirst and Insomnia" působí jako signál z daleké vesmírné galaxie. Tady zvuky přícházejí a odcházejí. Ghost Visitor je i s vokálním projevem asi nejstrašidelnějším trackem tohoto zčernalého, ambientního krápníku. Nejvíc jsem si oblíbil elektronickou perlu Peilien Vanki, jenž díky Holocaustově rouhačskému, rituálnímu hlasu působí doslova spirituálně. Možná bych dal stopáž jednotlivých skladeb i delší. Na druhou stranu songy působí, jako by byly reinkarnačně propojeny. Vnímáte, jak vliv přírody, tak samotného vesmíru. Ano tohle je skutečná krása. Znepokojující a zároveň fascinující deska, tak bych charakterizoval aktuální dílo Beherit.  8/10

 

Napsal: Bob Lučan

Beherit-bardo-exist-cassette-104282-1-1607413914-1

Seznam skladeb Bardo Exist:

1. Aivosota
2. Shadow Prayer
3. Coruscation
4. Acid Death Vision
5. Extreme Thirst And Insomnia
6. Blindsight
7. Silom Vortex
8. Mens Rea
9. Ghost Visitor
10. Peilien Vanki
11. Sorrowers

Beherit-photo02

www.facebook.com/beherit

 

 

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a šest