Cathedral In Flames - "The Children of the Blackest Hole" 2019

Napsal DekadenteMorfin (») 12. 2. 2020 v kategorii Recenze, přečteno: 1973×
cif.jpg

Cathedral In Flames - "The Children of the Blackest Hole" 2019

Žánr: Gothic Rock

Bezútěšný balzám zmučených duší pro děti noci. 

Ačkoliv se gothic rocku věnuji víc jak třicet let, tak na pražské Cathedral In Flames si pamatuji jen matně z 90. let podle názvu. Tenkrát šlo zjevně o demo-období a informace se šířili spíše korespondenční formou. O to větší je moje překvapení, že se soubor po mnoha letech vynořil s debutovým, pětiskladbovým minialbem: "The Children of the Blackest Hole". Z prvního poslechu album oplývá příjemnou, potemnělou atmosférou, tolik typickou pro druhou vlnu gothic rocku. Očemž vypovídá už startovní klipovka Python. Rytmická basa a skřípavá kytara, odkrývají poměrně vydařenou skladbu, která se rozhodně neplazí pomalu jako zmíněná krajta, ale posunuje se od středního tempa ještě o kousek dál.

Zádumčivý mužský, hluboký vokál doplněný druhým hlasem plavovlasé krásky kupodivu nepůsobí jako klišé, ale dá vzpomenout i na časy, kdy se v poli Nephilimu nosili klobouky do čela. Dvojka Red Car má o poznání víc takzvané, ponuré až mrazivé mužnosti, kdy má basa ambice, které by si mohly podat ruku s mírným zemětřesením. Na proti tomu titulní The Children of the Blackest Hole působí víc vyváženě, a řekl bych komorněji. Což ovšem neznamená, že byla méně temnější. Rozstřel "záhrobního hladu" je doslova hudební poklonou Leedskému kultu Sisters Of Mercy.

Na debutové album to rozhodně není špatné, naopak deska vzbuzuje pocit dojemné osudovosti, že i v dnešní době se najdou lidi, co odkrývají pergamenty zašlých časů. Navíc aby toho nebylo málo. Debutové album české, gothic rockové bandy produkoval Gatsby, úpravy včetně masteringu proběhly v Londýně, pod taktovkou legendárního zvukového inženýra Petea Mahera, který spolupracoval mj. s Depeche Mode, Pixies nebo Rolling Stones. Co mě trošku zlobí je absence daných informací na vinylové desce, podle které tuhle recenzi píši, kde bych možná uvítal i přílohu textů. Nicméně ohnivý obal působí každopádně majestátně. Zhrnuto, podtrženo. Deska "The Children of the Blackest Hole" je esencí temnoty a příjemného apokalyptického zmaru, který dokáže v člověku zaměřeného na gothic rock vytvořit melancholickou euforii. Zase si můžeme užívat názvu mého dlouholetého článku na pokračování. Gothic Rock stále žije. (7/10)

Napsal: Bob Lučan

Složení Cathedral In Flames: 

Phil Lee Fall (zpěv) 

Gatsby (basová kytara, kytara, programování, klávesy)

Billac de Ville (kytara) 

Ambra Von Bernstein (zpěv)

Cif1

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a dvě