Dark Tunes from Czech and Slovak Caves

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 2. 1. v kategorii Recenze, přečteno: 439×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinea4214728070-10.jpg

Dark Tunes from Czech and Slovak Caves 

Kompilace: Sanctuary Tuzemská temná scéna...

Náhled na CD 1 

Netopýří propojení...


Až teď jsem se dostal, abych se vyjádřil ke kompilačnímu CD od kolegů Sanctuary, které mi už na jaro dovezl domů Joy- Pepa z kapely Výsměch? Přiznám se, že ani všechny kapely neznám, respektive nemám je vyloženě naposlouchané, ale dvoj CD kompilace se mi po několika posleších jeví velmi příjemně.  Už černobílý obal otevírá stylovou bránu gotické ortodoxnosti. Takové Pražské DarkRoomDuke jsem slyšel poprvé, vnímám post punkový, sekaný rytmus, příjemný hlas z darkwave, pozadím v refrénu mi lehce evokují jednu skladbu od Rakouských Sanguis Et Cinis. Pokud jde o mé přátelé Výsměch z Poličky, tak song: We Can´t Escape, je parádní gotika napěchovaná post punkovým charakterem, stylizovaná do první půlky osmdesátek, Pepova basa bublá jako vřídlo sopky. Podle mě jedna z nejlepší skladeb, co tihle dnes už letití našinci stvořili. Co tady máme dál. Už to slyším Pavel “Ice” Cajthaml, vokál stylizovaný pro temnou romantiku. Hodně z toho cítím Clan Of Xymox, lehce i Deine Lakaien, ale asi nejvíc The Frozen Autumn. Všechno z toho je, ale v naprostém pořádku. Synťáky mají takové to pozlátko z 80. let z období synth popové kapely Blancmange. Pavlův hlas mě mile překvapil. Slovenskou kapelu Fara vůbec neznám, vím jenom, že jsou z Košic, a v jejich případě nevím, jestli bych je podle jedné skladby dokázal posoudit. Zprvního poslechu na mě působí podle stylu zpěvu, textu jako synth punk, je v tom asi určitá ironie i protest, ale třeba je to jinak.

Phosgene Girls zní docela étericky tedy, alespoň začátek skladby. Mužný skoro "nephilimovský hlas". Postupně se to přesouvá do gothic rockující produkce, rozseklé epičtějším refrénem s ženským vokálem, je to fajn lehce rozevláté, ale i poměrně dramatické, určitě bych dokázal poslouchat celé jejich album. A je to tady, Bratislavští The Last Days of Jesus,  jsou na scéně už čtvrt století, tuším od 93. roku, zhruba tak dlouhou dobu i tenhle temný ansábl už znám. Parta, která byla průběžně načichlá jak gothic rockem, deathrockem, ale i synthpopem a novou vlnou 80 let. Mario je podle mě výborný zpěvák, ale i mim, klaunský improvizátor 1-2-3- war je sice spíš antipolitičtější záležitost, přesto je skladba výborná zejména rytmicky. Tahle slovenská parta má i živě originální, excentrickou choreografii, která lehce připomíná Batcave období starých legend Alien Sex Fiend. Co se to line z mých beden, tak tady jsem to poznal okamžitě, Bratrstvo Luny a Petr Štěpán- Třinátý úplněk, hutný téměř "domový" zvuk kytary a basy Matěj Lipský, je báječný človíček, který má mnoho aktivity a tady se v duetu s Petrem Štěpánem osvědčil i jako zpěvák. U Petra je všechno ok myslím, že tohle mu vyhovuje i ideologicky. Pokud jde o mě text vnímám lehce jako klišé, ale nejspíš to byl záměr. 

Tongue jsou docela netradiční, působí jeko zhudebnění moderního okultismu. Neznám je, ani nevím jestli uhodnu, kde se škatulkují, jestli vůbec někam. Mě znějí tak nějak, jako novodobější deathrocková kapela, co se snaží hrát po staru. Gloom, tuhle Slovenskou bandu už jsem slyšel, je to hodně ponuré, bezvadný soundtrack pro podzimní dny. Ano tohle je gothic rock, který má i popovější ambice. Hrozně dobře se to poslouchá. Noví Lidé, tak tohle je elektronika, na které nejde nic pokazit, pokud to člověk umí a tihle hoši zjevně ví, co dělají slyším tam i ambientní prvky a minimalismus, dobrý temný vokál, lehce psychadelické. Na tohle musí být nálada, ale když je, tak to dokáže na čas pohltit. 580 Miles, žbluňkájící synťák, taková mystická vlna, všiml jsem si, že dnes se hodně kombinují "post punkové popěvky" ze synthpopovou produkcí. Taková post romantická tančírna. Vokoj feat. Espe, docela něžné ačkoliv i melancholické z industriálním chladem. Kdo by nepoznal Slovenskou Gudrun a kultovní seskupení Lahká Múza, první dámu slovenské darkwave scény. U skladby naplnění se mi líbí, jak ve finále graduje, jako vyvrcholení magického rituálu. K tomu je potřeba vidět i jejich unikátní podiovou choreografii. Psal jsem plno recenzí, a vždycky jsem si to užil. Isiolia-vůbec nevím o co jde, ani z kama jsou. Působí jako poměrně nová kapela, nebo spíš takový projekt dělaný na určitý typ EBM akcí. Každopádně jsem rád, že tenhle typ goth kompilací na naši scéně prostřednictvím Sanctuary vychází. Je v tom přijemná pospolitost, a radost ze všech těch našich bubáků, co nám zpříjěmňují naprogramovaný, stereotypní život a tím nás prokouzlují do jiné dimenze, temného vědomí, které my podivní prostě chceme. Vyjádřil jsem se zatím k prvnímu CD, k tomu druhému zase někdy příště.  (7/10)

Napsal: Bob Lučan

Kmp

Skladby prvního CD

DarkRoomDuke - INSTAble 02:38
Výsměch? - We Can't Escape 04:39
Das Funus - Six Feet Under 03:54
Fara - Depress (LIVE at II. Kaschau Industrial Gathering) 04:22
Phosgene Girls - Bad Time Shema 06:35
The Last Days of Jesus - 1-2-3 War 03:20
Bratrstvo Luny feat. Petr Štěpán (XIII. století) - Třináctý úplněk 04:18
Tongue - Fading 03:51
Gloom - Lillyann 05:24
Noví Lidé - Izolace 02:06
580 Miles - Minefield 04:58
Vokoj feat. Espe - Kosmoza 03:16
Lahka Muza - Naplnenie 05:05
Isiolia - Vengeance 03:24

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a čtyři