Dark Tunes from Czech and Slovak Caves

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 2. 1. v kategorii Recenze, přečteno: 475×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinevk-kx9pymblg2an8syrbrsrcxsehdcrn.jpg


Dark Tunes from Czech and Slovak Caves 

Kompilace: Tuzemská temná scéna

Náhled na CD 2 Digitální cesta a temná hmota...

Druhé kompilační CD z produkce Sanctuary, je už od klasické gotiky vzdálenější, a jede spíš ve znamení elektroniky. V podstatě by asi pro recenzenty bylo jednodušší shrnutí kompletních stylů, a účinkujících na dvoj CD, ale to bych nebyl já, abych se do toho nezamotal, a nezkomplikoval si to o trochu větším rozborem. Navíc si myslím, že si to tuzemská scéna zaslouží. Tak pojďme na to: mulPhia má něžnější rozjezd, který přeroste v poměrně schopné EBMko, doladěné industriální plochou, jen by mi k tomu asi víc seděla angličtina, v jejich případě mi vytanulo na mysl jméno Funker Vogt. Dokáži si je představit na nějaké párty pro Děti noci. Mě o něco víc zaujal Bratislavský Projekt203, tady mě naopak mateřský, slovenský jazyk vůbec nevadí, jede to ve stylu synth popu, nebo spíš aktuálnějšího futurepopu. Sissi Enns má hezký hlásek, taková temnější diskotéka. Celkově mohu říct, že jsem byl zprvu k druhému CD lehce skeptický, ale teď když o něm píši, a jsem řekněme víc nucen se na něj soustředit, nacházím tam docela hodně zajímavých momentů, a nejspíš se na některé z účinkujících podívám, co by na jejich nahrávky a alba, podrobněji. Dren je docela monotónní, ale musel bych je slyšet z více perspektiv, myšleno i jiné skladby. Co na plat, vždyť i kapely typu VNV Nation, dokáží svojí tuctárnou občas unavit, ale z ničeho nic příjdou s naprostou peckou.

A máme tady přítele Alexe, kterého znám už opravdu velmi dlouho, tím pádem bych mu nejspíš měl jít na ruku, ale nebude to mít synek tak lehké. Plague Called Humanity-Doomed Generation zní zatraceně nasraně, jako by v tom byla nějaká punková ideologie. Slyším industriální hluk a crustový zvuk, do toho se na to dá i tančit, ani nevím jak na tuhle kombinaci přišli, je to dobře naprogramované. Faktem je, že to může poslouchat vícero fanoušků, a tím pádem si na to i zařádit živě. Některé stylové zvuky se tam ovšem přebíjí, takže nevím jestli bych album od Plague Called Humanity dokázal poslouchat až do konce, ale to mě nejspíš čeká, protože se k nim ještě vyjádřím celkově. Uvidíme kam se tahle Brněnská partička postupně vyladí, ale myslím, že mají dobře našlápnuto, a Alex je tak jako já velký, stylový nadšenec. Co mě čeká teď? Sakra tohle je zajímavé, říkají si The Opposer Divine, ty slovenské party vůbec umí poslední dobou překvapit, že my jsme nezůstali Československo, hihi. U The Opposer Divine vnímám kvalitní zvuk a výrazné experimentování, takové pohrávání si s posluchačem. Má to hezký dojezd. Jihlavští Tábor Radosti už jsou opravdu zaběhlou formací, znám jejich muziku z YouTubu.  Je hodně sugestivní, až obřadná - rituální Světlonoš otevírá novou dimenzi. Hergot ti dokáží uhranout i starého, gotického matadora, jako jsem já. Hypnotické samply, hororově zkreslený hlas děsí i hladí. Jojo, to by šlo.

Brněnské BloodPact znám pouze podle názvu. Je v nich nadšení něco dělat s hudbou, projevit se na temné scéně, mají takový industriální, až skoro metalový zvuk, a ty zastřené vokální linky tu syrovost křehce narušují. Říkáš Whorewolf? To hle zní jako typická taneční, temná elektronika, která až na občasné výjezdy splývá s mnoha dalšími, které už jsem slyšel v minulosti. Prešovští Terminal State chladně proklouzávají vaší naprogramovanou myslí, a vy se musíte rozhodnout, jestli modrou, nebo červenou pilulku. Procitnete až pokud to zkusíte, ale upozorňuji, že tihle slovenští braťia, se umí zvukově silně prořezat. Tak a kam bude tahle temně digitální cesta pokračovat dál. V dáli slyším tajemný zvuk, tohle bude nějaký ambient. Phragments jsou hodně hypnotičtí, to jsou ty chvíle, kdy přemýšlíte o vaší skutečné existenci. Temně galaktickou kolekci druhého kotouče ze stáje Sanctuary, uzavírá Vespertine Soul, kde je o něco větší světlo, a tím nastoluje v tomhle manifestu naději. Určitě si v budoucnu dokáži představit, že  budou podobné cesty pokračovat. Tohle jsou ty chvíle, kdy se netopýři Sanctuary a DekadenteMorfin usadí v jedné jeskyni.  

(6/10) 

Napsal: Bob Lučan

CD 2 Skladby:

mulpHia - Čas (reset version) 04:11
Projekt203 - Sirény 04:31
(DREN) - My Log Saw Something 05:16
Plague Called Humanity - Doomed Generation 03:26
The Opposer Divine - Requiem for the AI 06:38
Tábor radosti - Světlonoš 05:37
BloodPact - Savage Place 04:32
Whorewolf - Biological Unit 04:28
Terminal State - Home 04:45
Phragments - All Towers Must Fall 07:11
Vespertine Soul - Days Of Silence 07:39

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a nula