Death - Scream Bloody Gore 1987

Napsal DekadenteMorfin (») 28. 7. v kategorii Recenze, přečteno: 250×
stahnout_19.jpg

Death - Scream Bloody Gore / Combat rec. 1987

USA Death Metal

Tam v nejtemnějším sklepení za pradávnou hřbitovní zdí v hloubi starého, neřestného chrámu si připíjejí krví čtyři zombie, oblečené v potrhaných, mnišských kápích. Pamatuji si, že jako kluka mě to fascinovalo a zároveň jsem se toho bál a můžu vám říct, že od té doby jsem nikdy v životě neviděl tak monumentálně, vyobrazené zombíky. Tohle je dílo včetně bookletu, které udávalo směr následující vlně death metalu a celé hudební gore tématice jako takové. Uvolněte se začínáme play...

Tenkrát to bylo něco neslýchaného, ale taky nevídaného. Sice jsem měl doma už ranné nahrávky Venom, Celtic Frost a dokonce na mc kazetě i prvotinu Possessed, ale když přišel Death, moje duše se doslova rozechvěla. Už jenom to, když dá někdo název kapele Smrt, hovořilo za vše. Tenhle debut psal dějiny ryzího death metalu. Už vstupní brána do pekelné smrti rozkládá vaše myšlenky na malé úlomky kostí. Děsivá hrůza obklopuje vaše tělo i mysl. „Diiieeeeeeee!“ Zemři... aby hned v zápětí přišel Rituál obživlých mrtvol, který se fenomenálním způsobem rozjíždí přes orientální začátek. Vím, že takhle silně zbustrované kytary jsem tenkrát slyšel poprvé. Chuck Schuldiner byl tenkrát mladíček, ale jeho mrtvolný hrdelní výkon, včetně kytarových vyhrávek nemá v podstatě v takovém rozsahu ani do dnešních dnů konkurenci. A jak by taky mělo, vždyť Death byl jenom jeden, tak jako smrt-ka ta jediná je "spravedlivá" pro všechny. Už od úplných počátků se tohle Floridské torzo nikdy neuchýlilo k jednotvárnosti ani k monotónosti. I přes svoji brutalitu a umrlčí náladotvornost Chuck experimentoval a tím si zároveň pohrával s pocity posluchače. Zběsilé tempo zombifikátních cákanců nemůže nikoho nechat na pochybách.

„Denial Of Life“ hrne všechno před sebou jako vichřice. To už jste ve stavu, kdy se musíte doslova obětovat, protože přichází Sacrificial. To tajemné rifování společně s chroptivou hlasovou deklamací strhává veškerou pozornost na obal i muziku zároveň. Silná propojenost vás ovládá tak děsivě, že i v tom nejzáhrobnějším podvědomí vnímáte krásu. Tohle lze prožít jen na tomhle debutu. Další tracky jako Mutilation nebo úchvatná Regurgitated Guts, kde kytara i basa bublá jako v kotli, se vaří mrtvolný lepktvar. Určitě je důležité zmínit, že škopky zde ovládal dnes už legendární tlučmistr Chris Reifert, který si následně založil kultovní formaci Autopsy, jenž funguje do dnešních dnů na vysoce nekrofilní úrovni. Není ani divu, že v téhle sestavě vzniklo tak archajické a doslova nad-časové dílo jakým Scream Bloody Gore beze-sporu je. Tohle není jen o sypacím death metalu, tohle je o pocitech, naléhavosti silných refrénech a o všem co patří do kvalitní muziky. Miluji všechny vály na téhle zatuchlé hrobce, ale kdybych měl vypíchnout mě můj nebližší track, bude to "Evil Death". Ten procítěný, kytarový vstup musí něco zanechat snad i v romantikovi. Důkaz toho, že i v brutálním death metalu lze objevit srdce,  které má jen jednu "malou nevýhodu". A to, že už dávno netluče, protože je umístěno v tlejícím těle hlavního zombie-kápa na kamenném trůnu. Myslím, že Chuck nás všechny stále vidí, jak jsme unešeni z jeho smrtícího díla. Zakončím to poslední větou. První dvě desky Death jsou pro mě nejlepší death metalem na světě! (10/10)

Napsal: Bob Lučan 

Cb715d7262e1f390f3d010b91c610596dabfed8br1-800-468v2-hq

154493659

    Skladby:

 1. Infernal Death
 2. Zombie Ritual
 3. Denial Of Life
 4. Sacrificial
 5. Mutilation
 6. Regurgitated Guts
 7. Baptized In Blood
 8. Torn To Pieces
 9. Evil Dead
 10. Scream Bloody Gore
 11. Beyond The Unholy Grave
 12. Land Of No Return
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
George z IP 89.103.34.*** | 4.10.2022 13:33
Naprosto úžasná recenze!

Naprosto úžasná recenze!


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a šest