ROSETTA STONE - "Seems Like Forever" 2019

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 12. 2. v kategorii Recenze, přečteno: 1394×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinerosetta-stone-album.jpg

ROSETTA STONE - "Seems Like Forever" 2019

England Gothic Rock.

Comeback skoro po dvaceti letech je jako bezbožná svatost v gothické kapli.

Po devatenácti letech se fanoušci Britské gothic rockové formace Rosetta Stone konečně dočkali zbrusu nového alba "Seems Like Forever", prostřednictvím kultovní stáje Cleopatra Records. Pro vnímavější album má poutavé texty, řekl bych nejsilnější ve své na čas přerušené kariéře, kdy se Porl King věnoval všem svým dalším kapelám a projektům. Rosetta Stone je všek mateřská záležitost, a otec se vždy vrátí ke svému dítěti. Jedenáct nových tracků otevírá "Be There Tomorrow", a hned od startu je vám jasné, že návrat bude se vší parádou. Houpavý, sekaný rytmus gothic rocku, doplněný synthpopovým pozadím, to jsou dva atributy tolik pověstné pro kapelu už v první půlce 90. let. Dvojku "Children of the Poor" probleskuje zvonivě strašidelná kytara, a etabl ke kořenům v krystalickém zvuku doslova bičuje každou gothickou dušičku. "People" má opakující se refrén, jenž si může společnost vyložit po svém. "Dark Times" jako by s názvem temných časů nekorespondovala. Naopak je rozněžněná, a nevtíravě upoutá vaši pozornost už jen tím, že kolem vás lehce proplouvá.

Optimisticky laděná kytara povznáší vaši mysl, a Porl King pěje. Můžete dělat, co se vám líbí. Album zní potěmněle, ale zároveň přirozeně a nenásilně. A i když jede v podstatě od začátku až dokonce ve stejné linii, tak si vás svoji chytlavostí podmaní. Synth zvuk se vznáší nad rytmickou kytarou a post punkovou basou. Proto je nejspíš i z téhle kolekce "Making a Bomb" mým jasným favoritem. Nesmírně mě tady baví zvuk kytar a omračující rytmus. Tady jsem si zavzpomínal na legendární singl: Adrenaline (1991), abych tam našel určitou spojitost. Popisovat dnešní svět je individuální proces, ale myslím, že Porl King ví přesně jak na to. Není potřeba nic zdůvodňovat ani žádné pokání. Tohle je skutečný posun v čase, ale vy se plavíte stále na té staré lodi jen po decentní generálce. Tady se zase uplatní moje věta Gothic Rock stále žije. Rosetta Stone je kapela, která už v devadesátkách uměla nechat gotiku takzvaně rozkvést. "Escape" je toho přímým důkazem.

Ani nevím, jak jsou skladby na "Seems Like Forever" rozdělany, jsou zde různé části a podobnosti, což částečně dělají i automatické bicí. Vzpomněl jsem si na Eldritchova DR. Avalanche. Rifování je sice podobné, ale stále vás tak nějak baví. Ptáte se proč, například protože Porl King umí svůj "Sisters-Eldrichovský hlas" propojit se syntetizátorem velmi uspokojujícím způsobem, a vy v tu ránu zapomente i na albovou monotónnost, protože ta tady slouží, jako poměrně silná zbraň. Přesto první polovina alba se mi líbí víc, jak ta druhá, proto už nerozebírám jednotlivě všechny songy ze zadní části, kde King působí mnohdy podle textu a hlasové hrany naštvaně. Desku uzavírá odvážný lyrický obsah grafitového-post apokalyptického videa ke skladbě " Tomorrow for Us", které je k máni na YouTubu. Faktem je, že moderně pojatý způsob videa už tolik nekoresponduje se samotným obalem alba, který je spíš v archajickém gothickém duchu, ale to je jen můj "ironický postřeh". Každopádně poselství britského gothic rocku je zpět. Teď ještě kdyby se po třiceti rozhoupal Mistr Eldritch, tak bych se vůbec nezlobil. Kdo ví třeba bude jednou i od něj nějaké "Zítra pro nás".  (8/10) 

Napsal: Bob Lučan

Skladby

1. Be There Tomorrow
2. Children of the Poor
3. People
4. Dark Times
5. Making a Bomb
6. Escape
7. When You Turn Away
8. Downplay
9. What Is the Point
10. Say What We Mean
11. Tomorrow for Us                  

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Gregor z IP 89.102.181.*** | 23.10.2019 13:36
Na tomhle blogu vznikl kdysi titul Gothic rock stále žije a on díky těmhle recenzím opravdu stále žije.smile Díky Bobe za tvé články.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a tři