SISTERS OF MERCY VISION THING 1990

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 1. 8. 2010 v kategorii Sisters of Mercy, přečteno: 2392×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinesisters-vision-thing-90.jpg

SISTERS OF MERCY

 

Album: VISION THING, verze z roku 1990, Anglie


Styl: gothic rock legende


Skladby: 1. Vision thing, 2. Ribbons, 3. Detonation boulevard, 4. Something fast, 5. When you don´t see me, 6. Doctor Jeep, 7. More, 8. I was wrong


Sestava: Andrew Eldricht - zpěv, kytary, Dr.Avalanche - bicí, Andrea Bruhn - kytara, Tim Bricheno - kytara, Tony James - baskytara, Maggie Reilly - zpěv, John Perry - kytary


/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-Vision-Thing-90.jpg


A jak se říká, do třetice všeho dobrého. ...
V roce 1989 - i když měl Andrew Eldritch s Patricií Morisson hotový nějaký předběžný materiál pro nadcházející období, protože úspěch Floodland (1987) byl fenomenální - se ve skutečnosti všechno událo trochu jinak. Dá se říci, že Patricia Morrison, v podstatě díky neuspokojivé smlouvě, ukončila jejich vzájemnou spolupráci, ale kdo ví, kolik dalších osobních problémů tahle dvojice v inkriminované době řešila. Plno věcí jsou už dnes i dohady a spekulace. V každém případě v té době měl Andrew Eldritch, díky úspěchu FIRST AND LAST AND ALWAYS (1985) a hlavně FLOODLAND (1987), plno skalních fanoušků, takže kvůli jeho přístupu padla veškerá zodpovědnost, co se týká následující desky, na jeho hlavu. Takže musel jednat. Pokud je mi známo, první vyšel singl MORE a už na něm šlo cítit, že se Andrew Eldritch proti předchozí desce vydá spíše cestou rock´n rollu. Výhodou určitě bylo, že aspoň produkce se opětovně ujal Jim Steinman, což bylo přinejmenším předzvěstí kvalitního zvuku.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-Eldritch.jpg /obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-V-Thing-90-fotka.jpg

I když se může někomu zdát, že celé následné album VISION THING (1990) je v podstatě monotónním bigbítem okořeněným komerčním popem, není to úplně tak jednoznačné. Album, v podstatě díky těmto fragmentům, vytvořilo něco jako novou etapu Milosrdných sester. Přesto, nebo právě proto, bylo zatím tím posledním albem, co nám Andrew Eldritch od roku 1990 nabídl, i když v následujících letech album vydával i v pozměněných podobách.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-Some-girls-Wander-By-Mistake-80-83.jpg

A to jsem si tenkrát myslel, že začíná nová dekáda. A vidíte. Dnes je tomu osmnáct let a kromě SOME GIRLS WANDER BY MISTAKE (1992), kde byl použit materiál z období 1980-83, jedná se o směs dobových singlů a EP doplněného stylovými obrázky, se pro fajnšmekry i s odstupem času dají sehnat jednotlivě na CD některé z archívních singlů.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-Case.jpg

A album best of A SLIGHT CASE OF OVERBOMBING (1993), které obsahuje hity ze všech řadovek, mezi nimi také již tenkrát zremastrovanou verzi Temple of Love (1992) s izraelskou kráskou Ofra Hazou.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/ofra-haza-1992.jpg

Ofra Haza

Tenhle Chrám lásky dostal, díky novému aranžmá a orientálnímu zvukovému pozadí vytvořenému jednou z dalších Eldritchových otrokyní, přímo pompézní atmosféru. A mimo například Bela Lugosi´s dead od kolegů z Bauhaus se skladba stala přímo hymnou a dokonce brázdila hitparády všech komerčních rádií jako bonus-pecka. Já osobně rád poslouchám i původní singl Temple of Love z roku 1983, který měl pravou dobovou chrastivou postpunkovou slupku. Mimochodem, kdyby tenkrát jako Under the gun (1993) měl znít následný materiál, byl bych maximálně spokojený. Ta křehká tíseň, ách!


/obrazky/boblucan.bloger.cz/SSV-ELDRICH-SISTERS.jpg/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-Eldritch-blond.jpg

Andrew Eldritch

Následovalo, zřejmě oficiálně nevydané, SSV s pracovním názvem-Go figure (1997) na vlastní značce Merciful Relase - ale já ho mám i na kazetě uvedeno jako Screw share value – a mimo dalších různých remastrů staršího materiálu se nic zásadního nestalo.


Vraťme se však zpět do 90. roku k desce VISION THING, která vyšla 22. října 1990. Pamatuji se, jak jsem si ji v onom roce koupil, tenkrát ještě na originální audiokazetě, a měl jsem z ní obrovskou radost čerstvě dospělého mladíka. Což teprve ta euforie z následného poslechu! Ale i dnes, když vkládám poslední řadovku, tentokrát už na CD, do mého komponentu, stále mám to pravověrné mrazení v zádech.
Přesto se jednalo v historii Milosrdných sester o nejmelodičtější album, které poslouchali jak popíkáři, tak i metalisti, ale původní fanoušci se na něj dívali skepticky přes své post punkové a gothic rockové prstíky a s nostalgií a se slzou v oku vzpomínali na staré dobré časy. No jo, doba se měnila už tenkrát a zub času je neúprosný. Albu jde naproti singl More, ze kterého se stala jasná hitovka, což je ale patrné téměř u každé perličky téhle dnes už historické plakety. Díky tomu, že se Andrew Eldritch spojil s německým kytaristou Andreasem Brunem, dostalo album šlapající a šťavnatě rockový zvuk a bylo pravým opakem syntezátorového apokalyptického předchůdce Floodland (1987). Kontroverzní baskytara přítele z mládí, Tonyho Jamese, který působil v dalších legendách SIGUE SIGUE SPUTNIK a GENERATION X, udělala taky své a dá se říct, že, na rozdíl od Patricie Morrison, měl jeho styl blíže k jednotvárnému soundu, což se ovšem rovněž osvědčilo. Můžeme konstatovat, že Eldritch měl štěstí na své lidi vždycky jen v daný okamžik a z toho trošku profitoval. Důkazem může být i hostující kytarista John Perry nebo Oldfieldova múza, vokalistka Maggie Reilly, jejíž sofistikovaný hlasový projev byl v té době pro Sisters evidentně neobyčejně přínosným. Zároveň ovšem udělal tenhle zásadní dojem z alba popovou vzducholoď, která odplula pryč, a od té doby se nám nevrátila. Otevírák - titulní Vision Thing, měl přímo zabijácký šlapající rytmus a každému musel řádně nakopat prdel. Tenhle trhák se v budoucnu dočkal taky několika dalších verzí, včetně té prodloužené na best of A SLIGHT CASE OF OVERBOMBING (1993), následuje pětiminutový Ribbons, jehož pozadí je výrazně podkresleno Bruhnovou kytarou a Eldritchovým vokálem, který šeptá a zároveň rozsekává refrén skvostným řevem, který z téhle „popiny“ dělá něco jako“ brutal gothic disco“.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-Vision-Songs-90-93.jpg

Detonation boulevard je spíše černobílým soundtrackem pro davové posluchače, o čemž svědčí i - s největší pravděpodobností, neboť jiná zpěvačka není na obalu uvedena - Maggie Reilly v zádech muže s kravatou a s věčně s tmavými brýlemi na očích. Přes mainstremový veletok postaví, i když ne úplně pevný, most až skladba Something Fast, která dá upomenout na období Floodland v popově optimističtějším duchu díky sekundování Maggie Reilly. Podle mě je jednoznačně nejpřímočařejší skladbou alba When you don´t see me, kde si je Eldritch evidentně naprosto jistý v kramflecích a v melodickém refrénu vyniká jeho lehce egoistický hlas, podbarvený střízlivou arogancí hubeného proutníka. Když přeskočím politickou flákotku Doctor Jeep, kde Eldritch v bílém obleku předvádí v klipu k písni chaotické taneční kreace, dostaneme se až k singlovému bestselleru More, u kterého se Eldritch v závěru přímo vokálně „vyšťavní“ a zhroutí. Romantické konkubíny v karnevalových škraboškách v souboji o Mistrovu přízeň neuspějí a jejich pán zase slízne veškerou smetanu jako mlsný kocour. K aktuálním zremastrovaným verzím alba VISION THING najdete i různé singlové verze a taky dvě živé skladby z listopadového koncertu v Hamburku z roku 1990. V závěrečné I was wrong se hodně projeví i druhý kytarista Tim Bricheno. Celkový dojem z alba je ale skvělý a díky jeho unikátní, ba až tradičně nabubřelé jednoduchosti ve vás pocity z desky zůstanou prakticky navěky a vy si říkáte: i kdyby tohle bylo už to poslední ze všech tří alb, tak každé bylo na milión hvězdiček, nemluvě o tom, kolik ovlivnilo následovníků. Dá se říct, že v 90. letech jsem měl díky absenci Sisters, co se studiovek týká, jako náhradu formaci ROSETTA STONE, jež mi evokovala sentimentální nálady z období SISTERS First and Last and Always (1985) startem Adrenaline (1990). Na best of albu A Slight Case Overbombing (1993) se už objevuje A. Pearson a Tim Bricheno i Andrea Bruhn, ale potom se už vesměs věnovali,výhradně svým projektům.V podstatě se dá říct, že od roku 1993 je oficiálním členem SISTERS OF MERCY pouze sběratel slunečních brýlí MR. Andrew Eldritch a samozřejmě nejvíc vyhovující chladný Eldritchův přítel, bicí automat Dr Avalanche, jehož největší předností je, když opomeneme to,že Mr. Eldorádo nemiluje živé bubeníky i to, že mu aspoň do ničeho nekecá. V 96. roce koncertuje Mistr ve společnosti automatu a kytaristy A Pearsona a Sheehana.
Nevím, zda bych měl ještě v závěru rozebírat „ ambientní house,“ projekt SSV, protože jeho tupý zvuk byl v podstatě záměrnou odvetou proti vydavatelství, které údajně obralo Eldritche o peníze. Přesto jsem tak zhýralý, že jsem si jeho vesmírné zvuky jakožto skalní fanda oblíbil a tím jsem se stal v očích svých přátel naprostým podivínem. I když často tvrdím, že už nebude nahrávat, stále podvědomě doufám, že nám důstojník nejvyšší šarže gothic rocku desku nadělí, a i když je to ve hvězdách, ta pravá hvězda SISTERS, která je i zároveň už léta logem Eldritchova vydavatelství Merciful Relase a skví se graficky ztvárněná na každém nosiči, nám jednou snad zase zazáří. I kdyby to mělo být za tisíc let a my se s ní potkali ve vesmíru iluzí.


Hodnocení: 8 bodů smile smile smile smile smile smile smile smile

Bob Lučan


www.boblucan.bloger.cz


/obrazky/boblucan.bloger.cz/SistersOfMercy-velky-eldritch.jpg


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Nephilim z IP 62.77.71.*** | 11.2.2008 13:22
Asi máš pravdu v tom, že zkusit vydat nové album je pro Eldritche velké riziko ztráty kultovního statusu (i když prodejnost by zřejmě byla pořád velká). "Nových" věcí hraje na koncertech tolik, že by vystačily na dvě samostatná alba - a některé z nich jsou opravdu dobré (We are the same Susanne, Summer, Crash and Burn...).
Taky ve skrytu duše doufám, že nás jednou překvapí novým albem smile
Bob z IP 89.102.181.*** | 11.2.2008 14:19
To víš,já taky stále doufám co si budeme povídat, oba už pamatujeme smile ,tak snad nás jednou Andrew,.všechny překvapí.No když už jsme to od Vision Thing vydrželi 18 let,tak nějaký ten rok,snad ještě zvládnem smile některé z uvedených nových songů jsem na koncertech Sisters zaslechl osobně,zněli dost dobře a živě i starý materiál zněl live víc tvrdě a řekněme příjemě rockově.The Cure se blíží,tak se třeba potkáme. smile
| 14.2.2008 09:53
Vzpomínám si na první poslech vinylu VT, když ho přivezl bratr z D těsně po vydání ... To zklamání z tak primitivního soundu, čekal jsem nádheru Floodland a on takový nijaký nemastný počin ... Pak když jsem si přečetl že ta žena je MR, která v té době zpívala MOldfieldovi, huhu, tak to byl průser ... Pak se objevilo TOM92 a tentokrát v tak komerčním hábitu a ještě s profláklou OH, a pak sladká tečka Under The Gun s další profláklinou paní Top Gun. V tý době jsem měl AE za blázna a svým způsobem ho za něj mám dodnes a jsem rád že žádnou další desku nevydal. Po těch letech jsem vzal VT, TOL92 i UTG na milost a nevadí mi, ale když slyším ty "nové" věci z koncertů, tak si myslím že je fakt lepší že nic nevydává. Je to šílený popík. Sisters už nikdy nebudou to, co byly v letech 81 - 87, v tom je zbožňuju a jsou mé jedničky, ale po roce 87 už to stojí za prrrrrrddd smile
Bob z IP 89.102.181.*** | 14.2.2008 10:13
úúúááá,to je zajímavý a částečně,možná trochu pravdivý názor.Já mám teda nejraděj First And Last And Always 1985 a faktem je,že i například první verze singlu Temple Of Love z roku 1983 je mi bližší,než z roku 92 s Ofrahazou,ale dá se říct,že mám rád od Sisters všechno.Taky jsem měl V T 90 hned po vydání a proti Floodland 87,působilo jako popový bigbítek,což i popisuji,ale zvykl jsem si na tu desku,samozřejmě už tu nebyli nadčasové,epické.synthezátorové sekvence,jako na zminovaném mega:albu Floodland 87.Nové skladby jsem taky na koncertech slyšel,ale musel bych je posoudit,spíš jako studiový materiál.Pokud ještě někdy něco výjde smile
Nephilim z IP 62.77.71.*** | 14.2.2008 11:49
I když se na desce nachází moje snad nejoblíbenější skladba Sisters (Ribbons), osobně řadím Vision Thing taky na chvost mého pomyslného žebříčku, ale s novou tvorbou budu oponovat - na koncertech zní i staré věci "popíkově". Eventuální nové desky bych se tolik nebál (i když je to nejspíš utopie).
Ano, Eldritch je nejspíš pošuk, ale možná právě to ho řadí do té malé skupinky hudebních géniů.
| 14.2.2008 12:05
Génius je určitě, neznám moc lidí co by nahráli tři dlouhohrající desky, pár singlů a vystačilo by jim to na skoro už 30 let působení v byznysu.Nemluvě o tom, že se o nich ani nikde nepíše, a když už yo, tak že jsou Sestry mrtvé (blbečkové neznalí to píší, my víme svoje !). A přesto když se objeví koncert, přihrne se tisíce lidí a nadšeně žhaví dráty s tím dědkem na pódiu co na ně zřejmě zvysoka kašle (absence studiovek). A to se ani nemusel sebevraždit aby toho dosáhnul smile
Bob z IP 89.102.181.*** | 14.2.2008 14:16
GaBriela39:Naprosto souhlasím,je to hudební génius za 30 let udělal tři desky a ty s něho udělali kutovní legendu.Já teda vlastním mimo komplet studiovky i nappř Some Boys..a různé piráty, živáky a singly všeho druhu,ale i tak.Jeho tvorba je nadčasová:Temple Of Love nemůže omrzet,ani za Třicet let.To je jasný!!! smile Pamatuji se když Paradise Lost dělali SISTERS v Praze předkapelu a to už tenkrát měli na kontě P lost asi 8 alb tuším,že jsem tam byl v roce 2001,Ty asi taky,že? smile Jasně a narváno bylo k prasknutí.Sisters je prostě Sisters a mi ho milujeme smile smile smile
Nephilim z IP 85.71.202.*** | 14.2.2008 23:02
Jojo, to bylo tenkrát na Brumlovce. A bylo slušně nacvaknuto. Na Sisters se půjdu kdykoliv znova podívat - přece jen je to moje zamilovaná kapela.
Bob z IP 89.102.181.*** | 14.2.2008 23:52
Taky bych šel na Sisters vždycky znova!!! viděl jsem živě i například: The Mission a Stranglers atd.taky velmi slušné vystoupení smile I když jsem už viděl miliardy koncertů a festivalů,lístky mám doma schované,tak bych se ještě rád dočkal, smile živě Fields Of The Nephilim až by se zjevil Carl Mc Coy ve svém pomačkané klobouku,tak už bych nemusel vidět nic,toje mé přání.Asi budu muset, ven do Německa,tady o nevypadá nadějně,ale často se dívám na své originální DVD Fiieldsů:Revelations,Forever Remein,Visionary Heads kde jsou mimo dva koncerty i kompletní klipy Fields Of The Nephilim+The Nefilim Penetration a taky dva klipy Rubicon-Crazed a Insatiable,předpokládám,že to samozřejmě máš,dřív už v začátkem 90 let jsem to měl i na VHS,však víš o čem mluvím,je to krása,když se tady sejdou třicátníci,sběratelé nostalgičtí veteráni smile a můžou se nádherně vykecat to jsem si přál
Nephilim z IP 62.77.71.*** | 15.2.2008 10:45
S koncerty a festivaly jsme na tom úplně stejně, lístky schovávám jako relikvie. Všechno, co kdy vyšlo od mých oblíbenců oficiálně, tak pochopitelně mám. Jen jsem nedávno zjistil, že se mi někam vytratilo první CD Rubicon : What Starts, Ends (mám jen Room 101 a polooficiální živák What Ends, Starts Again). Nemáš ho náhodou doma ?
A když jsi zmínil The Mission : Zajímavé je dvojCD The Phonogram Years se spoustou raritního materiálu, který jsem měl předtím jen na různých bootlezích. Mám rád i videa Crusade a Waves Upon The Sand, která před dvěma lety znovu vyšla společně na DVD.
A ještě jedno info : Během pár dní (týdnů) vychází reedice Carved in Sand jako dvojCD (společně s Grains of Sand) a se spoustou nevydaných písní a raritek. Taky vyjde reedice Masque doplněná o pár věcí. Ňam ňam, to si zase pošmáknu ! smile (A taky au au - moje peněženka smile - letos je toho nějak moc).
z IP 89.102.181.*** | 15.2.2008 13:47
Tak Rubicon mám pouze Room 101 1995,Mission mám 21:CD řadovky,best Of, singly,živáky,videa,DVD atd.Musel bych se podívat.Reedice dvoj CD Carved In Sand společně s Grains Of Sand s nevydanými bonusy,tak to si nechám líbit jsou to mé oblíbené desky a navíc Masque 92 další geniální věc je tak jemně psychadelická a medová romantická skladbička Like A Child Again,máš pravd s tou peněženkou,mám rád totiž originály.Chtěl jsem jít i na The Mission,když měli tour společně s Him,ale Him já nemusím,takže mě to trošku odradilo.To už si raděj poslechnu The 69 Eyes,ale asi každý ví,že jsem spíš na tu první klasickou vlnu a lá Sisters,Christian Death,Mission,The Cult,Nephilim,Bauhaus,Bolshoi atd Samozřejmě poslouchám i nové kapely,ale už si vybírám.Jinak díky za informace to Jsem nevěděl. smile
Nephilim z IP 62.77.71.*** | 15.2.2008 15:34
Neplánuješ nějaký článek o The Cult (resp. jejich předcházejících kapelách) ?
z IP 89.102.181.*** | 15.2.2008 15:48
Ano,to mohu napsat v tom by neměl být problém smile Znáš mě, nejraděj píši za sebe a nerad něco přímo opisuji,takže i když mám hodně materiálu o The Cult,jak to napíši,tak raději svými slovy,rád tvořím,bývá to pro lidi čtivější,takže to chvilku potrvá.Mimochodem už Jsi si na nový The Cult 07 zvykl? Chce to se tím pořádně prokousat a pak příde to kouzlo psychadelického dirty rocku smile Love 85 už se nám nevrátí,ale i tak jsem rád,že jsou stále na scéně.
Nephilim z IP 62.77.71.*** | 15.2.2008 16:38
Novou desku Cult jsem po několika posleších odložil a vrátím se k ní později - dělám to tak s věcmi, které mě ani naněkolikrát nepřesvědčí. Takže uvidíme smile
Love mám moc rád, ale mojí neoblíbenější deskou od tandemu Duffy/Astbury je Dreamtime.
Letos budou zase kroužit po Evropě, tak snad dosednou i k nám smile
Bobas z IP 89.102.181.*** | 15.2.2008 15:51
To jsem já Bob,jen zapomenu často jméno smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a deset