MOONSPELL
Under Satanae
2007/Portugalsko
Styl: dark metal
Time: 50:30
Dnes už legendární portugalští Moonspell jsou na scéně asi od roku 1992 - 93, tedy něco kolem patnácti let. Za dobu své existence si získali slušnou fanouškovskou základnu po celém světě. Česká republika není výjimkou, za poslední roky vystupovali už dvakrát i ve Zlíně.
Na rok 2007 si pro nás pánové z jihu připravili reedici starších demosnímků prostřednictvím zremastrované kompilace UNDER SATANAE, jež obsahuje EP Under The Moonspell 1994, demo Moonspellu Anno Satanae 1993 a nechybí zde ani skladby z původní kapely Morbid God - Serpent Angel 1992. Na to, že skladby vznikaly v uvedené době, mají v současnosti skvělou produkci.
Skladby se nesou v duchu starší tvorby Bathory a v minulosti spolupráce Fernanda Ribeira s Jiřím Valtrem z Root je rovněž zřejmá.
Z Under The Moonspell 1994 bych určitě vyzvedl obě verze 2. i 4. skladby Tenebrarum Oratorium, kde se mimo tradiční dark metalové postupy sjednotí i zajímavé vsuvky španělského flamenka apod. Mě osobně, asi tak jako většinu posluchačů, nejvíce oslovila alba Wolfheart 1995 a Irelligious 1996 a právě Under Satanae by mohl tohle období výrazně připomenout a zároveň i navázat na loňské album Memorial 2006. Za ta léta už se v tvorbě Moonspell vyskytlo plno stylových prvků, ať už gothic, black, doom, dark atd., všechno jsem od nich víceméně strávil bez vedlejších účinků. Dokonce mi vyhovoval i téměř electropopový počin „Sin/Pecado 1997.
Fernando Ribeiro se taky netají svou náklonností k tvorbě Depeche Mode, od kterých údajně vlastní všechny řadovky, ale také se učil od black metalových souborů jako jsou Bathory, Celtic Frost nebo našinci Root a Masters Hammer. Ó ano, pryč jsou ty doby, kdy se dělili metalisti a depešáci na dva tábory. Dnes už dělají například i death metalové kapely coververze na Depeche Mode a vše se mísí dohromady. Co se týká produkce alb, součástí celé historie Moonspell je producent Waldemar Sorychta, který přenášel na alba Moonspell nejrůznější temné vize, a vždy měli mezi sebou tu správnou chemii. Myslím, že kdo má rád jak poklidnou atmosféru, tak i agresi, bude deskou Under Satanae určitě nadšený. Navíc je to i dobrá upoutávka na kořeny Moonspell pro lidi, co se s kapelou teprve seznamují. Mně osobně je materiál sympatický, protože se mi dodnes líbí dvanáct let staré album Wolfheart 1995. Takovou Vampirii nebo An Erotic Alchemy můžou dle mého názoru poslouchat klidně příznivci Bathory i Sisters Of Mercy. Z dema Ano Satane 1993 určitě zaujme i famózní flákotka Goal on Fire, která je velmi podobná kompozici Alma Mater, již známe ze zmíněného legendárního opusu Vlčí srdce 1995.
Jediné, co se mi zdálo za posledních 15 let na kapele přespříliš experimentální, bylo album The Butterfly Effect 1999. Na Under Satanae je tok vampýrské krve minulosti i současnosti více semknutý a jednotný, což dokazuje i nadčasová Wolves from the Fog, kde zavytí vlků v úvodu jen dokazuje, že se exkurze k začátkům kapely zdařila na výbornou. Tahle reinkarnace se určitě vyplatila.
S kapelou Moonspell se na našem blogu nesetkáváte poprvé, s našimi zážitky z jejich letošního koncertu ve Zlíně jsme vás seznámili na předchozích stránkách. Bob Lučan
Hodnocení: 7 bodů