Rozhovor s THE WAKE

Napsal DekadenteMorfin (») 20. 11. v kategorii Rozhovory, přečteno: 101×
the-wake-9-photo-by-gish-blaylox-blaylox-arts.jpg

THE WAKE 

PROBUZENÍ, GOTICKÉ SPOJENÍ S NAŠÍ MINULOSTÍ, TOTEM PŘÍTOMNOSTI A POHLED DO BUDOUCNOSTI

Rozhovor:

Jedna věc, na kterou jsem se opravdu těšil, když jsem začal celý tento projekt s ElektroSpankem, byly takové okamžiky. Momenty, kdy bych měl možnost udělat rozhovor s kapelami a umělci, které poslouchám a sleduji už mnoho, mnoho let.

Jedním z těchto případů je The Wake. Jedna z legendárních gothic rockových kapel. Kapela, která zanechala svou stopu ve zvuku gotiky. The Wake, kteří vznikli v polovině 80. let v Columbusu v Ohiu a nyní se skládají z Troye Paynea, Riche Witherspoona, Jamese Tramela a Daniela C, vydávají po téměř 25 letech nové album. "Perfumes And Fripperies" vychází 30. října 2020 a je možná jedním z nejlepších goth rockových alb roku 2020. Určitě je to největší a dlouho očekávaný návrat v temné alternativní scéně.

"Perfumes And Fripperies" je přesně tam, kde goth rockové legendy chtěly. Jedná se o sbírku goth rockových zvuků kombinujících syrovou gotiku a temnotu raných let The Wake v kombinaci s moderními post-punkovými a gothic rockovými prvky, které kapela přináší do všeho a personalizace.

The Wake se vrátili, nesli veškerý goth rockový odkaz druhé vlny goth a vytvořili skvělé goth rockové album 2020. Měli jsme možnost mluvit s kapelou a konkrétněji s Troyem Paynem, hlavním zpěvákem The Wake, a zeptali jsme se na všechny podrobnosti pro "Perfume And Fripperies" a mnoho dalších...

ES: Ahoj. Jsem opravdu rád a poctěn, že jste v ElektroSpanku. I když jsem si jistý, že většina našich čtenářů toho pro tebe ví hodně, mohl bys nám říct pár prvních slov o tobě a kapele?

The-wake-6-photo-by-gish-blaylox-blaylox-arts

Troy Payne: Dobrý den, Achilleas. Děkujeme za možnost vystoupit v ElektroSpanku. Ano, jak vaši čtenáři mohou nebo nemusí vědět - jmenuji se Troy Payne. Jsem zpěvák americké goth rockové kapely The Wake. V některých částech Evropy a na některých platformách jsme také známí jako The Wake US. Kytarista Rich Witherspoon a já jsme založili The Wake v polovině 80. let na labelu Blaylox Records a později jsme podepsali smlouvu s Cleopatra Records. Rich a já, spolu s dlouholetými členy a přáteli baskytaristou Jamesem Tramelem a bubeníkem Danielem C., tvoříme současnou soupisku a jsme opět zpátky na Blaylox Records.
ES: Půjdu rovnou k "Parfémy a Fripperies".

Nové album po 25 letech. Můžeš nám říct pár slov pro toto album?

Je to naše první nové, dlouhohrající album po téměř 25 letech. S ohledem na to jsme přirozeně chtěli vytvořit něco, co by rezonovalo s našimi hardcore fanoušky, stejně jako intrikovat ty, kteří ho neuznámili. Abychom toho dosáhli, vše, co jsme opravdu potřebovali udělat, bylo být sami sebou. Stále jsme chlapci, kteří napsali a nahráli Masked, a přesto jsme také muži, kteří dnes odrážejí růst a jizvy zkušeností nahromaděných za téměř tři desetiletí od té doby. To je to, co jsem měl na mysli, když jsem řekl, že album je "odkazem na naši minulost, totemem přítomnosti a zábleskem budoucnosti" v počáteční tiskové zprávě. Parfémy a Fripperies je zvuk The Wake 2020.
ES: "Parfémy a Fripperies" mi zní jako krok blíže k temné romantické stránce The

Wake. O čem je nové album? Existuje nějaký koncept za "parfémy a fripperies"?

Nejste první, kdo to popisuje v těchto termínech. Ale zevnitř při pohledu ven - zní to jako The Wake. Na začátku nebyl záměrný záměr konceptu, spíše se koncept odhalil, když se věci začaly spojovat prostřednictvím písní a uměleckých děl. Například píseň "Parfémy a Fripperies" je zhruba o nostalgii, důsledcích a osudu. Navzdory všem životním tajemstvím, triumfům a chybám - existuje návrh, že "všechny cesty vedou k jednomu". Abstraktně by se dalo říci, že album Perfumes and Fripperies je sbírkou snů a lehkovážností života, jak je vidět skrze prázdný, mrtvý pohled ducha. Ale přísně vzato, v lyrickém obsahu na nahrávce není žádné všezahrnující téma. Všechny jednotlivé písně mají různé příběhy a náměty - i když melancholie je jistě společným jmenovatelem. 

ES: Už jste odhalili dvě skladby z nového alba. První singl byl "Hammer Hall". Silná gothic rocková kompozice s úžasným hlasem, ukazující od prvních tónů náladu kapely a "chuť" nového alba. Můžete nám říct pár slov pro "Hammer Hall"?

Děkujeme. Ano, myslím, že to pomůže připravit půdu pro zbytek alba.

Lyricky je myšlenka Hammer Hall mou představou očistce projevující se jako noční klub. Ocitám se uvnitř tance s podivnou dívkou, která je, jak se ukázalo - můj průvodce a následně mi říká, co je co.
ES: Druhý singl je "Everything (feat. Wolfie)".

Myslím, že speciální píseň pro tebe, a hlavně pro Troye Paynea. Píseň, která tolik znamená a má různé emoce. Jaký je příběh za "Vším"?

Troy Payne: Ano, určitě "Všechno" má pro mě osobní význam a možná i zprostředkovaně i pro zbytek kapely, protože jsme všichni ztratili své otce na různých místech na cestě. Můj táta zemřel v roce 2007. Myslím na něj často a na všechny ty věci, které zůstaly nevyřčené, a na otázky, které nikdy nebudou zodpovězeny. Stejně jako všechny vztahy, ten mezi otcem a synem je složitý. Naše byla. Smrt je složitá. Jeho byl. Emoce, které běží tak hluboko, nikdy opravdu nezmizí, jsou jen tlačeny dolů nebo na stranu. Napsal jsem text k "Everything" jako způsob, jak nahlas říct něco z toho, co se mi hraje v hlavě.

ES: V "Everything" slyšíme "dotek" Wolfieho, kytaristy jedné z kapel, která nejvíce ovlivnila post-punk svou jedinečnou hudbou Red Lorry Yellow Lorry. Jak tato spolupráce vznikla?

Troy Payne: Rich byl a je velkým fanouškem Lorries. Myslím, že by vám řekl, že považuje Wolfieho za jednoho ze svých nejrespektovanějších a nejvlivnějších kytaristů. Když Rich dostal nápad přidat do "Everything" druhou kytarovou vrstvu, byla opravdu jen jedna volba, kdo by to měl udělat - David Wolfenden. Takže Rich se natáhl přes oceán k Wolfiemu a naštěstí pro nás to dokázal. Jejich styly a zvuk dokonale spolupracují na skladbě.
ES: Když poslouchám vaše nové album, mohu říci, že je to pocit, jako když se snažíte najít rovnováhu mezi temnotou a světlem, sny a realitou, vzpomínkami a osudem.

Jsou nějaké další písně, kromě těch dvou, které již byly vydány, které byste k nim chtěli něco říct? Zvláštní příběh, pocit nebo okamžik za nimi? Například pro jednu z mých oblíbených, Figurine?

Troy Payne: Figurka je zajímavá. Je to vlastně velmi stará píseň, kterou jsme hráli naživo, ale nikdy jsme ji nenahráli, protože se mi nikdy nezdála úplně hotová. Je to skvělá píseň typu hymny se zvukem pro velká hlediště, ale nikdy jsem nebyl spokojen s vokálem. James přisoudlil s myšlenkou vzkřísit píseň, když jsme psali pro novou desku. Zpočátku jsem nebyl pro tento nápad, ale myslel jsem si, že kdybych to mohl přepracovat a změnit vokál, mohlo by to být dobré. Jsem rád, že jsem se nechal přesvědčit. Změnilo se to v něco docela cool. Mohl bych se pokusit odemknout jazyk textů, ale obávám se, že bych nikdy nebyl schopen spojit tečky tak, jak se spojují pro mě. Lepší je, když máte svůj vlastní výklad. Jsem rád, že se vám to líbí.

ES: Vraťme se k počátkům, vaše debutové album "Masked" je mezníkem pro gothic rockovou scénu a hudbu dodnes. Co si o tom myslíte? Chtěli byste se s námi podělit o některé momenty z nahrávacího období "Masked"? Čekali jste takový úspěch?

Troy Payne: Maskované bylo jako otevření uvolňovací ventil nebo jako orgasmus... upřímně řečeno. Bylo to vyvrcholení let boje. Podepsat nahrávací smlouvu a dostat naši hudbu k masám bylo něco, co jsme zoufale chtěli. Masked byl při svém vydání dobře přijat, ale nebyl viděn se stejnou úctou jako dnes. Věřím, že to některým vzalo perspektivu času, aby plně ocenili vše, co album nabízí a co představuje. Pokud jde o očekávání takového úspěchu - úspěch je samozřejmě relativní. Masked z nás neudělal Cure - ale nečekal jsem, že budu diskutovat o jeho dlouhověkosti a nyní legendární zdatnosti s médii v Řecku téměř o 30 let později. Masked a Cleopatra Records dali The Wake na mapu a já jsem za to vděčný.
ES: V roce 2020 bylo oznámeno několik živých termínů, některé z nich byly rychle vyprodány.

Everything (feat. Wolfie) - YouTube

Fanoušci očekávali s touhou vidět vás znovu na pódiu. Bohužel, všechny tyto, stejně jako většina živých událostí po celém světě, se nikdy nestaly. Co si o tom myslíte? Existují nějaké budoucí plány na rok 2021 nebo později?

Troy Payne: Pandemie COVID a neúspěšná reakce na ni (zejména zde v USA) vedly k tolika ztraceným životům a zničily tolik živobytí, že je docela sobecké stěžovat si, že musíme zrušit naše turné. Ale samozřejmě to bylo velké zklamání, že jsem to musel udělat po všem plánování, přípravách a očekáváních. Doufáme, že v roce 2021 budeme moci restartovat naše živá vystoupení.

ES: "Parfémy a Fripperies" působí dojmem, že The Wake jsou vyzrálejší a kompaktnější než kdy jindy. Zatímco mnozí by očekávali novou "Masked", to, co jsem slyšel, je album se spoustou temného textu, romantické gotické rockové album, včetně všech prvků, které z The Wake udělaly pilíř na gotické rockové scéně. Řekli byste, že po všech těch letech jsou nějaké rozdíly nebo změny ve zvuku kapely?

Pro ty, kteří by mohli očekávat Masked 2, připomenu, že kapely neexistují ve vakuu. Skládají se z lidí, kteří jsou formováni ostatními lidmi a událostmi ve svém životě. Nemůžete vytvořit stejný záznam dvakrát, a pokud ano, jaký by to ek ukazovalo? Zjistil jsem však, že bez ohledu na plynutí času nebo události, které se staly, většina lidí se ve svém jádru bytosti nemění. Platí to i pro kapely. Jak jsem řekl - jsme stále kluci, kteří napsali Masked, ale jsme také muži, kteří napsali Parfémy a Fripperies.
ES: The Wake byli považováni za rozdělené mnoha fanoušky goth rocku.

Chtěli byste nám říct, co je skutečným důvodem té dlouhé absence nahrávání The Wake?

Troy Payne: V době, kdy Masked v roce 1993 vyšlo, jsme už byli spolu déle, než většina kapel (dokonce i úspěšných velkých labelových kapel) vydržela v plném rozsahu. I když to byl obrovský milník, byl to dlouhý, těžký boj jen o získání tolika území. Život hudebníka na klubové úrovni není okouzlující, snadný ani finančně udržitelný. Postupem času se požadavky života mění, stejně jako priority. Cesta tam, kde jsme dnes, byla dlouhá a klikatá. I když někteří členové na čas odstoupili ze svých vlastních důvodů, mohu říci, že The Wake nikdy nebyli mrtví. Některá část z nás vždy spolupracovala nebo plánovala budoucí úsilí. Nakonec si každý najde cestu zpátky domů.
ES: Rád bych tě vzal zpátky do 80. let a do doby, kdy kapela vznikla.

Jak vznikl The Wake? Jak jste se všichni potkali? A jak jsme se dostali k tomuto výsledku, aby The Wake byli považováni za jednu z nejvlivnějších dark rockových, goth rockových kapel?

Troy Payne: Rich a já jsme se potkali a začali jsme spolu hrát na střední škole. S Jakubem jsme se setkali na koncertě Jesus and Mary Chain. Líbily se mi jeho boty a zeptal jsem se ho, jestli hraje na basu. Daniela nám doporučil společný kamarád, který věděl, že jsme na trhu s novým bubeníkem. Na druhou část otázky opravdu nedokážu odpovědět. Prostě děláme hudbu, která nám zní skvěle a naštěstí musí znít skvěle i pro některé další lidi.
ES: Co tě ovlivnilo během všech těch let, hudně?

Jaká fakta inspirovala vaši hudbu a texty?

Troy Payne: No, mohl bych sepsat seznam obsahující všechny předvídatelné podezřelé, ale všichni jsme tu melodii už slyšeli. Takže místo toho uvedu jednoho, který měl velký vliv na to, že jsem chtěl být zpěvákem / umělcem, kterého jste možná neuhodli - Elvis Presley. Vlastně jsem Viděl Elvise naživo dvakrát. Ne mnoho lidí v mém věku může říci totéž. Moje matka milovala Elvise a chodila na jeho koncerty, kdykoli to bylo možné. Vzala mě s sebou při dvou příležitostech a síla a energie seriálu měla dramatický dopad na mé osmileté já.
ES: V mé zemi, Řecku, kde je poměrně malá gothic rocková komunita, The Wake považují všichni za jednu z legendárních kapel žánru s některými z nejlepších písní a hymn pro goth

rock. A to platí i pro fanoušky, kteří nejsou tak do goth rockové hudby. Vidíte to i na jiných místech? Jaká je zpětná vazba, kterou jste během těchto let získali?

Troy Payne: Rádi slyšíme, že máme takové fanoušky v Řecku! Naše fanouškovská základna se v průběhu let nepochybně rozrostla díky zvýšené dostupnosti díky internetu. Goth komunita po celém světě je samozřejmě relativně malá, ale zjišťuji, že na většině míst máme alespoň několik věrných fanoušků. Plně přijímám gothský plášť a ve skutečnosti odkazuji na The Wake jako na goth kapelu, ale také nevidím důvod, proč bychom měli být omezeni popisem. Považuji se za součást goth komunity a také za součást větší hudební komunity. Líbí se mi, co se mi líbí, bez ohledu na značku. Hudba ke mně promlouvá, nebo ne.
ES: No, myslím, že musím přestat, i když mám tucet dalších otázek, které vám chci položit.

Doufám, že budeme moci v této konverzaci brzy pokračovat, a proč ne osobně, po živém vystoupení. Chcete přidat něco víc? Chtěli byste něco vznést k našim čtenářům a fanouškům temné scény?

Troy Payne: Jistě, to by bylo v pohodě, i když očekávám, že mě osobně najdete docela nudnou - nejsem příliš společensky zdatný a obvykle nemám moc co říct ... LOL
Přeji všem dobře a doufám v lepší rok 2021. Šťastný Halloween a kupte si naši desku, abychom mohli udělat další!
Ještě jednou děkuji za tento chat. Přeji vám vše nejlepší do nového alba i do budoucna. Těšíme se, až vás uvidíme na pódiu a znovu si s vámi popovídáme.

Informace:

https://www.thewake.com/

https://www.facebook.com/thewake

https://thewakeus.bandcamp.com/

https://twitter.com/thewake_band

https://www.instagram.com/the_wake_us/

https://www.youtube.com/user/TheWakeUS

https://soundcloud.com/thewake_us

https://open.spotify.com/artist/7Mpy3aH400ZqSmT98np3Wg

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a osm