Rozhovor s gothic rockovou kapelou Výsměch? pro DekadenteMorfin

Napsal DekadenteMorfin (») 3. 1. 2014 v kategorii Rozhovory, přečteno: 3431×
p1070183-2.jpg

Rozhovor s gothic rockovou kapelou Výsměch? pro DekadenteMorfin

Tak tedy pojďte semnou na exkurzi "Cestou prokletých". Velmi zřídka se na tuzemské půdě objevuje klasický model gothického rocku, o to větší bylo moje nadšení, že v naši malé zemičce je partička z názvem Výsměch?, se kterou se na mnoha bodech, a to nejen hudebního vkusu shodneme. Trošku i nostalgicky zavzpomínáme na burzovní časy, kdy si člověk musel nahrávku opravdu zasloužit. Takže buďte "dekadentní", protože gothický rock stále žije, což nám dokazují i kluci s Výsměch?. Zároveň musím z potěšením říct, že se za ta léta z tohoto motta stala určitá symbolika. ...

 


1. Ahoj Jendo. Jak to jde v novém roce, neunavuje Tě už ta letošním zima?

Neunavuje, na zimu a drsnější podmínky jsme u nás na vrchovině zvyklí, nepřijde mi nějak výjimečná. Horší je jaro, když ze sněhu vytaje sem tam mrtvé tělo. No ale neztrácejme čas řečmi o počasí, co tam máš dál?

2. V minulém roce jste nahráli demo "Cestou Prokletých" a osobně tam slyším vlivy 80. let. Jsi s odstupem času s výsledkem spokojený?

To, že z našeho dema je cítit vliv 80. let, mě těší. Vždyť je to muzika, na které jsme vyrostli a přiměla mě a Pepu k tomu, abychom začali hrát, aniž bychom v sobě cítili nějaké výjimečné hudební nadání, či měli nějaké hudební zkušenosti. I přesto si myslím, že stále jdeme svojí nezávislou cestou. ...
Co se týká dema, tak člověk plně spokojený nebude nikdy. Ale když vezmu v úvahu, že jsme si vše dělali sami (kromě finálního mixu), tak lepšího výsledku nešlo dosáhnout. Před začátkem nahrávání jsme řešili, zda jít cestou méně skladeb ve vyšší zvukové kvalitě, či nahrát více skladeb. Chtěli jsme uzavřít určité období, proto jsme zvolili druhou možnost. Vydání dema poskytlo nové zkušenosti a konečně otevřelo cestu k práci na nových věcech.

P1070183-2_2 Dmf1

3. Nevím přesně, kdo u vás píše texty. Pokud Ty, tak jaké okolnosti jsou pro Tebe nejlepší, když je skládáš?

Většina našich skladeb stojí na silném textu. Já jich píši pouze část, takže tady je načase, abych zmínil rezidentního člena J. T. Morgan, který napsal na našem posledním demu přibližně polovinu textů. Pokud mohu mluvit za sebe, potřebuji při psaní navodit do zvláštního stavu, při kterém jsem schopen čerpat inspiraci z nejrůznějších zážitků. Nejlepší okamžik pro mě nastává těsně před upadnutím do spánku, ale to už se většinou nepřinutím rozsvítit lampičku a myšlenku zapsat. Ráno si buď vzpomenu nebo nevzpomenu. Někdy třeba inspiraci rozvine sen.

4. Už v mailu jsi mě informoval, že další materiál bude mít nové hudební postupy a že plánuješ anglický zpěv. Myslím, že k Tvému zabarvení hlasu by to sedlo jako klíč do zámku. Navíc by se Tvůj zpěv v souvislosti s anglickým textem mohl i zvýraznit. Chápu, že je těžké vyhovět všem. Jedni chtějí rozumět českému textu, jiní zase poukáží na textové gothické klišé a pod. ... Co si o tom myslíš?

Myslím si, že otázka anglického zpěvu je u českých kapel tisíckrát omleté téma. Všechno má své klady i zápory. Chceme jít zlatou střední cestou a pro koncerty některé skladby s českými texty zachovat. Ani do budoucna se psaní skladeb v češtině nevzdáváme.

5. Pro české UG kapely je distribuce CD takřka nemožná. Zvlášť v době, kdy se už neprodávají ani zahraniční nosiče a vše se jen strojově po tunách stahuje. Je mi jasné, že děláte svoji hudbu více méně pro radost. Přesto bych byl rád, kdyby jsi se k tomu aspoň ve stručnosti vyjádřil?

 

Mimořádný vstup Pepy: Vůbec mi nevadí, že by se na naší hudbě ještě někdo přiživoval, dnešní hudební situaci považuji za absolutně nejlepší, co jsem kdy zažil, a proto zavzpomínám: Počátkem roku 1989 jsem kvůli své hudební posedlosti vyrážel ve 2:00 ráno do Ostravy (od nás 220 km, Škodou 1000) na burzu, kde jsem si za polovinu měsíčního platu zakoupil 1 tričko s potiskem, 2 pirátsky nahrané kazety + na psacím stroji psané texty (vše King Diamond) bez jakýchkoliv informací o interpretovi, ty nebylo kde získat. Na pořádný koncert jsem mohl jet tak do Maďarska nebo Polska (taktéž jsem dlouho, předlouho šetřil). V kapelách raných 80‘ let (např. jako Joy Division, Lords Of The New Church, The Damned, Killing Joke, Alien Sex Fiend, ale i The Cure jsem se našel až začátkem let 90‘ (dřív to prostě nešlo). Žil jsem tady zkrátka v blbosti.

Zato dnes není problém mít přehled. Internet dělá z lidí chytráky a všichni víme jak na to, co poslouchat, abychom byli správně styloví a ještě lepší. Doplňuji si tedy znalosti a užívám si to. Proto občas i něco stáhnu při vzpomínce, že i koncem 90’ let jsem v originálech horko těžko sháněl Christian Death. Kdepak, dnes je zlatá doba. Amen

6. Jaké máte v kapele hudební vzory a jakou hudbu posloucháte ve volném čase? Všiml jsem si odkazu na novější post punkové frantíky Joy Disaster. Jejich muzika mi také sedí.

 

Joy Disaster se nám též hodně líbí. V létě jsme měli dokonce to potěšení je hostit a s celou kapelou se seznámit osobně. Zajišťoval jsem jejich vystoupení na festivalu Rockoupání. Byl to nezapomenutelný zážitek. Nico byl festivalem i přes nepříznivé počasí nadšen. Kromě jiného jsem se dozvěděl, že situace ve Francii není pro jejich činnost příliš jednoduchá. Ať už kvůli tomu, že texty jsou v angličtině, tak i finančně. Zaujala mě i jejich vedlejší činnost, kdy s jakýmsi unplugged Joy Disaster projektem vystupují ve školách. Překvapilo mě i množství energie, jakým tento spolek oplývá nejenom na pódiu. Nedojít u mě doma k ránu poslední kapka alkoholu, tak pokračujeme snad ještě dnes.

7. Teď trochu osobnější otázka. Prozradíš nám alespoň v průměru váš věk v kapele?

 

Jsme mladíci, vždyť nejstarší z nás je tvůj vrstevník a nejmladší právě začal chodit s holkou. ...


8. Ptám se každého. Znáš nějaký můj článek?

 

Bobe, kde jinde si myslíš, že by se člověk měl něco o gothic rocku dozvědět, než na tvém blogu. ... A zvlášť ty potěšující zprávy, že gothic rock stále žije!

9. Během let se měnil postoj ke gothic rockové hudbě. Jak vnímáš tyhle výkyvy? Jaké je Tvé vlastní chápání gothic rocku, které období Tě oslovuje, případně inspiruje nejvíce?

 

Co se týká postojů k jakémukoliv druhu muziky, tak si myslíme, že není až tak důležitá politika okolo jako to, aby se lidé hudbou opravdu bavili a užívali si při ní života, nicméně záleží na každém, jakou cestou se vydá a kam dospěje. Nejlepší hudební období nejenom k inspiraci pro nás bych viděl tak od nástupu punku po současnost, v kterémkoliv roce najdeš vždy něco šťavnatého.

10. Jak to vypadá do budoucna s živým vystupováním? Vím, že jsme se spolu bavili i o nějakých aktivitách v letním období, kdyby se zorganizovala akce se zahraničním hostem, včetně mojí přednášky?

 

Chystáme a vylepšujeme neustále náš repertoár, protože živé vystupování nás mimořádně baví a doufáme, že k němu bude dostatek příležitostí i třeba mimo ČR.

Pepa dodává: „Jednou budeme všichni mrtvi a nezbývá mnoho času. Naše kapela Vás může na smrt dobře připravit! Amen“.

Je jisté, že tento rok chceme začít s pravidelnou žánrově vymezenou akcí zaměřenou nejenom na kapely, ale i projekce, výstavy, přednášky a divadla pro všechny goths, kteří se nebojí opustit i větší města, kteří se nebojí urazit větší vzdálenosti.

Obal09_3

11. Jak by jsi popsal svoji osobnost?

 

Melancholický sangvinik se sklonem k cholerismu. ...

12. Jakou desku jsi si jako první pořídil? Měl jsi vztah ke gothic rocku už od pubertálního věku?

 

V mém ranném pubertálním věku mě smetla éra metalu, ale jeden pěkný dárek, který mě otevřel nové obzory, se stále vyjímá na mé poličce – originální LP Joy Division - Closer.

13. A něco ve smyslu co Ty a racionální strava, jak vypadá Tvůj běžný den?

 

V době maximálního snižování nákladů na výrobu čehokoliv, tak i potravin jsem se asi jako jakýkoliv soudný člověk začal trochu zajímat, co to vlastně jím, ale stále jsem spokojený všežravec. V tomto směru tvým čtenářům nic zajímavého ani nového nesdělím.

 

14. Co by jsi vzkázal čtenářům DekadenteMorfin závěrem?

 

Záleží na denní době buď „dobrou noc“ anebo „nashledanou“. Hlavně buďte dekadentní!

http://bandzone.cz/vysmech

Autor: Bob Lučan Dekadent

Úprava: Bob Lučan Dekadent

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
sss z IP 84.16.118.*** | 13.2.2010 17:29
dobrý rozhovor... a dobrý postřehy.. amen...
Bob z IP 89.102.172.*** | 25.2.2010 14:10
Ano, souhlasím.Rozhovor je velmi příjemný.smile Výsměch? je prima partasmile. Navíc je tenhle Blog takový Moravský ostrůvek, kde se lidi sejdou a dozví se něco i o českých kapelách a to mě taky , moc těší.Určitě budeme vzájemě spolupracovat, kdykoliv to půjde.smile
Petr z IP 84.16.118.*** | 27.2.2010 00:12
Výsměch? bezva kapela všechny členy znám osobně smile
Broněk z IP 84.16.118.*** | 27.2.2010 12:14
Jo jo, a hlavně to chce slyšet Výsměch? na živo a k tomu, pokud vše půjde podle plánu, bude příležitost 10.dubna 2010. Pokud to dopadne, brzo se objeví bližší informace určitě i tady..  smile?


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a dvě