Banan

SISTERS OF MERCY Floodland, SISTERHOOD

Napsal DekadenteMorfin (») 1. 8. 2010 v kategorii Sisters of Mercy, přečteno: 4062×
floodland_2.jpg

Floodland od SISTERS OF MERCY

a něco málo o projektu SISTERHOOD


/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS-hvezda.jpg


Album: FLOODLAND, 1987, Anglie
Styl: gothic rock legende
Skladby: 1. Dominion, 2. Mother Russia, 3. Flood I, 4. Lucretia, 5. 1959, 6. This corrosion, 7. Flood II, 8. Driven like the snow, 9. Neverland, 10. Torch, 11. Colours


Sestava: Andrew Eldritch, Patricia Morrison, Dr. Avalanche


/obrazky/boblucan.bloger.cz/floodland.jpg

 

SISTERHOOD

 

Album: GIFT, 1986, ANDREW ELDRITCH

Skladby: 1. Jihad, 2. Colours, 3. Giving ground, 4. Finland red, Egypt white, 5. Rain from heaven


Sestava: Andrew Eldritch, Lucas Fox, James Ray, Patricia Morrison, Alan Vega


Po FIRST AND LAST AND ALWAYS (1985) se cesty mezi Eldritchem a Husseyem díky vzájemným rozporům rozešly a Wayne Hussey si v podstatě se zbytkem souboru založil formaci SISTERHOOD, přičemž došlo k nemilému zjištění, že soubor onoho jména už existuje, a to paradoxně právě pod taktovkou Andrewa Eldritche. Byla to taková jednorázová záležitost, snad z určité msty. Pozitivní na tom bylo, pokud opomeneme jakékoliv pře, že se díky tomuhle ve své době nepříliš úspěšnému projektu Andrew Eldritch seznámil s vynikající baskytaristkou Patricií Morrison z kapely THE GUN CLUB, která dala, mimo například klávesistu Jamese Raye, projektu SISTERHOOD - jmenovitě albu GIFT z roku 1986 – příjemně impulsivní atmosféru.
Hussey přejmenoval svoji formaci na The Mission a v roce 1986 s ní debutoval albem GODS OWN MEDICINE (1986), aby se z ní později stala další ikona kytarového gothic rocku a zapadla tak do symbolického trojlístku gothic rocku druhé vlny: Sisters of Mercy, Fields of The Nephilim a The Mission.
Následně Andrew Eldritch relaxoval v exilu německého Hamburku, pak se zhruba na podzim v New Yorku seznámil s tehdy již velmi slavným producentem Jimem Steinmanem, díky kterému vyšla slavná alba pop star BONNIE TYLER.Vlastně to byl právě Jim Steinman, kvůli kterému Andrew Eldritch do New Yorku odjel. Díky vzájemné spolupráci vznikla jedna z největších hitovek v dějinách gothického rocku megaskladba This corrosion, jež byla jednoznačně také základním pilířem pro následující album FLOODLAND, které vyšlo na podzim 13. listopadu 1987.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/SISTERS.jpg

Zvuk celého alba působí přímo grandiózně a je protkán nezvyklým množstvím přímo ukázkových syntezátorových sekvencí, které jako by dávaly albu až komerčně popový nádech.

/obrazky/boblucan.bloger.cz/ELDRITCH-PATRICIA-SISTERS.jpg

Už úvodní nadvláda v podání rozstřelu Dominion je přímo strhujícím startem, včetně dokonalého a nákladného videoklipu natočeného vesměs mezi staroegyptskými chrámy. Patricia Morrison zde svému nadřízenému Andrewu Eldritchovi sekunduje fenomenální baskytarou, doplněnou výrazným vokálním projevem The New York Choral Society. Texty jsou plné povodní, apokalyptických vizí, sexuálních demonstrací a jakoby pochmurný nukleární koncept do pompézních kytar a klávesových orgií ne zcela zapadal, protože přece jen hudba zní o něco optimističtěji, i když u Mother Russia zůstaneme spíše u toho pesimističtějšího výrazu, který evokuje i náladu z období GIFT (1986).

/obrazky/boblucan.bloger.cz/ELDRICH-SISTERS-s-alba-Floodland-fotka.jpg

Akustická kytara, na první poslech zdánlivě jednoduchá, o to však více bombastická rytmika udělá z alba přímo gothickou hradbu, kterou střeží svižná basovka gothické následovnice Suzy Quatro, Patricie Morrison, od které jsem nedávno poslouchal i sólovku z mé sbírky, tuším,že šlo o desku REFLECT ON THIS (1994). Ve skladbách Flood I a Lucretia je její basová exhibice zvláště silně patrná. Následná klavírní balada 1959, která evokuje Eldritchovo datum narození, se vám zaryje pod kůži jak nehty laciné prostitutky. Poezie s obrazem kostelní místnosti, uprostřed níž stojí piano a chladná zem je poseta lístky červených růží. Samotný Eldritch stojí u v sinatrovském obleku a lehounce dekadentně pěje do elvisovského mikrofonu a jeho múza sedí s hlavou opřenou o piano, aby vám prostřednictvím malého aristokratického infarktu otevřela bránu již zmiňovaná modla This corrosion, jejíž refrény vás vtáhnou do země gothického rocku. Gejzíry nápadů zahladí i stopy po Armagedonu, po nukleární stoce zatopené země Eldritchových paranoidně slastných vizí. Neživý člen Dr Avalanche mlátí, jako by to mělo být naposled a Eldritchovi stékají po brýlích krůpěje štiplavého deště. Poklekněte, přichází Flood II, kde má vyzrálá kytara v kombinaci s klávesami hlavní slovo a dokazuje nám, že v jednoduchosti je krása a ,že album je tak vzrušující, že už tradičně předběhlo dobu a Eldritch z něj těží dodnes. Vedle již zmíněné skladby 1959 je na albu i další pochmurně rozteskněná baladička s názvem Neverland. Eldritchův megaromantický a zároveň sexy vokál by tímto projevem dosáhl úspěchu i u frigidní odtaživky. Temná synthpopově laděná šifra Torch a ukrutně bolestná Colours, které je společně se zmiňovanou verzí jedenáctiminutové Neverland k mání na B-straně singlu THIS CORROSION. Ostatně všechny skladby na tomto albu jsou charakteristické delší stopáží než je obvyklé.
Skladatelsky neuchopitelná a přelomová deska. Nutnost pro každého, kdo se zajímá o historii gothic rocku.

Hodnocení: smile smile smile smile smile smile smile smile

Bob Lučan


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Nephilim z IP 85.71.202.*** | 5.2.2008 00:27
Jen doplním pár informací :
- Hussey a spol. po rozpadu původní sestavy Sisters skutečně pod hlavičkou Sisterhood (název někdejšího fanclubu Sisters) odehráli i několik koncertů a Eldritchův následný dobře známý krok s nahráním alba za několik dnů byl skutečně pomstou.
- Vedle Patricie se na albu Gift objevuje ještě jedna známá postava, a to Alan Vega ze skupiny Suicide.
- Ve skladbě Jihad Patricia recituje několikrát čísla 2-5-0-0-0 (částka v librách, kterou Eldritch vysoudil při soudních tahanicích nad zbytkem původní sestavy).
- Text skladby Finland Red, Egypt White není nic jiného než čtení technického manuálu automatické pušky AK 47.
- Ve textu skladby Rain From Heaven začíná Eldritchova fascinace vodou jako živlem (As The Water Flows Over The Bridge, As We Walk On The Floodland, As We Walk On The Water, We Forget, We Forget, Rain From Heaven) s jasným prequelem k následnému albu Floodland.
- I v názvu The Mission je jasná návaznost na Sisters (plánované druhé album ještě s Waynem a Craigem se mělo jmenovat Left on a Mission and Revenge).
- Jim Steinman měl v době před vydáním Floodland na pažbě ještě jeden megazářez, a to Meat Loafovo Bat Out Of Hell (1977), které je dodnes v první desítce nejprodávanějších alb všech dob.
- Klip k Dominion byl kromě Egypta natáčen ještě v Jordánsku (skalní město Petra).
- Trochu smutně musím konstatovat, že ve výčtu skladeb chybí má oblíbená Driven Like The Snow. Část textu této skladby (Fuck Me And Marry Me Young) dodnes zdobí nejednu hruď nebo chrbát sestřičkovských triček.
- Patriciino (jediné) sólové album je zvukem Floodland hodně poznamenáno, i když vyšlo o dost později. Nejvíc je to znát asi na skladbě Reflection.

Jinak samozřejmě díky, Bobe. Recenze na alba Sisters můžu číst pořád dokola smile

z IP 89.102.181.*** | 5.2.2008 01:17
óóó děkují Kámo,ale já to všecno vím i to že Jim Steinman produkoval Meat Loafa i o o skladbě Driven Like The Snow,psal jsem to jen z patra.Akorát mi Eldritch cituje část textu z beden(Fuck Me And Marry Me Yong)Ale jsem rád,že máš přehled to mě těší.Recenze vlastně vznikla,na základě jen poslechu a já stiskl World a psal co mě na padlo a co jsem v danou dobu cítil.Alana Vegu ze skupiny Suicide,znám pochopitelně taky.Dále SISTERHOOD jsem už úplně nerozváděl,protože znáš mě, moje pocity by zase byli na další stranu.Jsi skutečný fanda a to mě moc těší a taky věrný návštěvník mého blogu.V podstatě vždycky se dá něco doplnit.Co se týká MISSION tak je mám doma tradičně od vzniku z kompletované od 86 až po 2007+singly,Best,Live a různé rarity,snd 30 CD.Zde na blogu jsou i někde v začátku mini recenzičky THE MISSION.Takže taky děkuji smile Bob
Nephilim z IP 62.77.71.*** | 5.2.2008 10:25
S The Mission jsem na tom podobně.
Nejedeš náhodou na vídeňský koncert? Chtěl bych je vidět ještě jednou naživo. Mrzí mě, že končí smile
Bob z IP 89.102.181.*** | 5.2.2008 17:25
No mě to taky mrzí,ale oni končí už poněkolikáté,takže ještě nehaž flintu do žita.The Mission jsem už rovněž živě viděl,skvělý koncert,ale do Vídně se nechystám.Navíc mám zásobu jejich koncertů,kompletních klipů atd.Například v originale DVD kolekci+CD Lighting The Candles to je moc pěkně udělané smile Pamatuji se kolikrát už končili a znovu se obnovilinapříklad:Nephilim, Sisters,The Cure,Stranglers,Damned od nás XIII.století atd.Někdy mě to už připadalo jako image.Takže uvidíme.Na Mission je pěkné,že na rozdíl od Sisters mají uctihodnou sbírku alb.Ze začátku 90 let jsem si myslel,že je to snad mimo zažité tmavé bryle,Eldritchova Image,že nevydává desky,ale po 18 letech mě to už dost štve vím,že i přesto intenzivně koncertuje a nějaké nové kusy už i na koncertech proklamoval,ale nevím zda ještě doufám v další placku Sester,hodně by se od toho očekávalo a je to stání na tenkém ledě,takhle má zachovaný statut kultovní gothické hvězdy třech na svojí dobu nadčasových řadovek.Samozřejmě mám alba,různých interpretů,kde se Eldritch jen mihne nebo projekty typu.SSV atd,ale jak říkám už tolikrát jsem si přál novou desku.Měj se pěkně Bobas
z IP 85.160.33.*** | 6.2.2008 12:57
a já je doplním info, že Patricie na Floodland nezpívá a ani neřekne B, jen brnká basou na nervy smile
z IP 89.102.181.*** | 6.2.2008 13:35
No na basu hraje výtečně,nicméně to pramení z dávných informací, které byli uvedeny na více místech,zjevně mohli být klamné.A člověk to má potom zakódované v hlavě,ale věřmi absolutně jsem nechtěl napsat,že mimo basu tam i zpívá,protože mám její sólovky a tam zní její hlas,opravdu jinak.Na druhou strnu když se podívám na klip This Corrosion,tak nějaké to B,tam možná řekne.
z IP 89.102.181.*** | 6.2.2008 19:03
Já tedy žasnu. Kdo tam tedy zpívá? Na obalu je napsaný jen Eldritch a Patricia. Na videu vidím Eldritche a Patricii, slyším ženský hlas a sbor,vidím, jak Patricie zpívá. Že by fakt playback? Tak to prosím vysvětli a nenech nás v nevědomosti. V hudebních časopisech jsem četla totéž, co píše Bob a co teď vidím na videu. Zpívající Patricii a zpívajícího Eldritche. Ale recenze skvělá, což? Já se vždycky při korektuře skvěle bavím. Jiřina, blogátorka
Milan z IP 217.112.164.*** | 7.2.2008 10:13
Tak já jsem taky asi žil léta v omylu A doteďka jsem přesvědčený, že slyším Patricii.Bobe, opět svělá recenze úplněFoodland slyším hrát.Zvlášť mě zaujalo přirovnání-Následná klavírní balada 1959...se vám zaryje pod kůži jak nehty laciné prostitutky.Tak se měj pěkně Bobas.
z IP 213.151.84.*** | 10.2.2008 12:56
Zdroj je přímo na SOM stránkách: www.thesistersofmercy.com/gen/faqnorm/faqnorm.htm

Who sings the female vocal parts on the records?

´Fix´ - Andrew Eldritch.
´Train´ / ´Long Train´ - Andrew Eldritch.
´Body And Soul´ - Andrew Eldritch.
´Dominion / Mother Russia´ - The New York Choral Society.
´Temple Of Love (1992)´ - Ofra Haza.
´Vision Thing´ songs - Maggie Reilly.
´Under The Gun´ - Terri Nunn.
´This Corrosion´ - choir: The New York Choral Society; backing vocals: Holly Sherwood, Curtis King, Brenda King, Tawatha Agee, Gina Taylor, Vaneese Thomas.
´Dominion / Mother Russia´ - choir: The New York Choral Society.

| 14.2.2008 10:04
Musím potvrdit že má recht smile Strávil jsem s PM v 94 při jejím pražském koncertě několik hodin a pár nádherných minut když si hučela na koksu a ptal jsem se jí na SOM a opravdu nezpívála. Pravda taky je, že jak na desce Reflect On This i na živo je hlasově děsná, ale bababasistka je výborná. A teď je i maminka smile
Bob z IP 89.102.181.*** | 11.2.2008 05:48
Díky,O Terri O Nun v souvislosti s Under The Gun 93.vím dlouho, i o New York Choral Society z období Floodland 87,ale některá jména jsou mi nová jako Holly Sherwood,Curtis King,Brenda King atd.Nebrouzdám totiž moc po netu,píši jen tak sám za sebe a článek měl vyjadřovat mimo informativnost i určitý emocionální slohový výklad,ale těch vedlejších věcí si,asi málokdo všímá,jako pocity a pod.Píši totiž o obrovském množstvím kapel a ovšem se snažím napsat něco. Mnohdy se mi stává,že mi někdo konkretizuje určité body o kterých ví,ale na druhou stranu je plno věcí,které by naopak mu byli neznámé.Rád i tvořím,takže by mě netěšilo jen opisovat.má a pocity můžou být patrné zejména u recenzí zde na blogu z recenzí například na Christian Death atd.Přesto připouštím,že člověk musí vědět asi každý detail smile Takže co říct Díky.

Komentování tohoto článku je uzamčeno.
TOPlist