XIII. století - Dogma 2009, Bob Lučan

Napsal DekadenteMorfin.bloger.cz (») 19. 5. 2009 v kategorii Tuzemská půda, přečteno: 3121×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online166499-free1-mu2ht_3.jpg

 

XIII. století – Dogma 2009

Styl: gothic rocková legenda, ČR, Jihlava

Čas: 47 minut


Skladby: Labyrynth, Kabarette Voltaire, Katakomby, Hypnotizer, Černé slzy, La femme fatale, Měsíc lovce, Prokletí domu slunečnic, Dogma, Marthyrium.


Černá nebesa znovu otevřela svou náruč, aby nám nabídla zbrusu novou desku jihlavských vlků, bez jakýchkoliv pochyb nejúspěšnější a zároveň nejdůležitější gothic rockové skupiny tuzemského undergroundu. Rudá plaketa DOGMA se sošným vlkodlakem  upoutá jako krev upírku ze svatého domu. I když se album jmenuje výstižně Dogma, vy prosím má slova jako dogma neberte.


Sám jsem byl a stále jsem velkým příznivcem dekadentního labyrintu XIII. století, ze kterého jsem vždy našel cestu zpět, plný nových dojmů a mystických zážitků. Možná jsem byl mladší a méně náročný, kdo ví. Kdo by řekl, že přes personální změny, to chlapcům vydrží tolik let. Kapela, jež navázala na svou punkovou minulost, doby kultovních H. N. F., ve které jsem sjížděl jejich kazety a společně s nimi se průběžně přesouval z politických sfér. Kdy jsme hodně drtili Pistole, Dead Kennedys, Clash, Ramones, Exploited, Adicts a všechny ty sichrajskové revolucionáře. Byli jsme hladoví a nadopovaní adolescenti, kteří chtěli stále poznávat něco nového. Proto byl tenkrát přesun do mystičtějších zakoutí skutečně přirozený. Punková kazajka už nám byla těsná. Damned v době Phantasmagoria a Anything zpomalili, moji a vaši Hrdinové se přejmenovali na středověký letopočet.


Na novém albu jsem spíše trošku zasažen úzkostí a v LABYRINTHU jsem se nejspíš opravdu ztratil jako padlý anděl z jejich novinky. Samozřejmě, že uslyšíte ještě plno rozporuplných názorů. Naštěstí se sice nekoná do třetice cover verze na Bauhaus ani na Sex Pistols, dokonce Maestro upustil od kompletního anglického deklamování v textu. Přesto je zde plno aspektů, před kterými prostě nemůžete zavírat oči. Amulet a Gotika jsou pro mě dodnes klasickými dílky, která znějí na svoji dobu přirozeně. Hltal jsem syrové kytarové album Nosferatu, nevadil mně ani ústup kytar prostřednictvím Metropolis, vzniklém po novém mileniu, a Vendetta, protože jsem posluchačem kapel Kraftwerk, Ultravox, Visage nebo Laibach. Mám rád jak rockové a industriální běsnění, tak synth popové vlnění při stroboskopu v 80. letech. Hned na úvod musím poznamenat, že Dogma je mišmaš ode všeho, chybí tady nejenom karpatská scenérie, ale i výraznější hit!


XIII. století se znovu objevuje na scéně. Nejen úspěch nedávných koncertů kapely se šťastným číslem (nebo spíše nešťastným) motivoval k osmé studiové nahrávce. Na rozdíl od svého předhcůdce, lehce popově laděné Vendetty, na vás při Dogma dýchne temnější atmosféra, která znatelně upomíná na příklon k ponurým vizím starší tvorby jihlavského torza. Protože z gothického hradu zbyla už spíše archaická rozvalina. Přes zvukovou koláž zasněného Labyrinthu vám otevře náruč KABARETTE VOLTAIRE, kde úvodní basová linka připomíná legendární triptych Lucretia - Milosrdných sestřiček. Třináctka je hned od úvodu vitální a šlapající gothic rock podle jejich tradiční předepsané linky. Parazit klaun nám našeptává: „Jsem zase po letech zpět.“ Ale čím to je, že my už nemáme tolik strach? Dnes se dá těmto mysteriózním myšlenkám, které nosí Petr v hlavě, uvěřit mnohem méně.


Na model alba, které vychází v roce 2009, působí spíše účelově než upřímně. Kýčovité elementy by se daly odpustit snad v případě, že to takhle autor dělá záměrně. V jednoduchosti může být síla, přesto se ta síla nemůže opakovat do zblbnutí. A já jsem si myslel, že když bejk stárne, tvrdnou mu rohy. Magické postupy jsou pro tuto dobu příliš snadné výlety. Dobrým znamením je, že Petr Štěpán zase částečně vystrčil růžky, takže se nedivte, když se vám na konci skladby DOGMA udělají na rukách Stigmata.


Pokud jste se dostali živí a zdraví z podzemních KATAKOMB, z každé noty na vás řve fakt, že jde o XIII. století. I když skladba HYPNOTIZER naznačuje, že jsme se v Karpatech úplně neztratili, hráčská průměrnost už přesto nedosahuje kvality a progresivity přelomového alba Werewolf. Někdy mi připadá, že kluci si vzali od všeho trochu. Období Nosferatu, Werewolf, někdy Metropolis a Vendetty, aby mělo album všechny očekávané znaky, které jsou pro kapelu tak charakteristické. Musím ovšem říct, že Štěpánova dikce a výslovnost je i v šeptavých refrénech na vyšší úrovni. Osobně jsem si nejvíc oblíbil LA FEMME FATALE, ačkoliv jsem čekal spíše francouzskou výslovnost. Album se příjemně poslouchá, ale připadá mi, že je jako revival sebe samého. Deska kolem vás proletí jak stříbrná kohorta a právě díky tomu tam chybí ta magická chemie 90. let. PROKLETÍ DOMU SLUNEČNIC je nejlepším hororovým štychem, je jako Dům, kde tančí mrtví s kremační pecí, ale přesto se soundtrack ke Spalovači mrtvol nekoná. Nikoli proto, že by Třináctka ždímala jen svojí minulost, ale je evidentní, že výrazné experimentování už mají za sebou.

 

 Samozřejmě, album si své příznivce najde. Sám jsem si koupil tradičně originál, zkrátka jsem ale čekal, že chlapi ve středních letech udělají něco převratnějšího. Postupy a konstrukce skladeb se příjemně poslouchají, ale i přes své potemnělé apokalyptické vize je například v písni ČERNÉ SLZY atmosférou kláves podobná legendárním plzeňským Turbo nebo našim slovenským bratrům Team z doby Reklama na ticho. Žánrově je vše o tomtéž, ale vždycky s tím rozdílem, že tenhle postup by se dle mého skromného soudu uplatnil v dřívějších letech.


Po opakovaném průzkumu textové složky nám vyjde sice intimní, ale dosti neoriginální terapie a kapela začíná pomalu ale jistě být parodií sebe sama. Pryč je doba, kdy jsem společně s Werewolf otvíral bránu pentagramu. Promiň, Petře, tohle mě nepřijde ani jako pokračování Metropolis a Vendetty ve smyslu navázání na synthpopovější větev, ale ani retro nostalgický návrat k rockovějším kořenům z období Nosferatu, na kterou jsi v textech upozornil snad už jen ze sentimentu.

 

Podmenu-04-photos


Na desce postrádám více kytarových postupů. Kostru alba drží znamenitě baskytara v tradiční gothic rockové kolejnici, přesto se přece nejde vrátit zpět za každou cenu. Chápu, že příjít po Vendettě s něčím novým prostřednictvím ortodoxnějšího dogmatického comebacku  není jen tak. I když mně zde chybí víc tradiční, démonické autentičnosti, jsem rád, že se parta vydala přejít přes tenký led a jenom doufám, že není všem dnům konec.

Snad nejsem příliš bláhový. …


Bob Lučan


www.boblucan.bloger.cz

 

 

 

 

 

 

Petr-stepan-a-bob-lucan-1999

 

 

Petr a Bob

 


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Smích z IP 62.168.42.*** | 7.5.2009 11:11
Ó jak milosrdná recenze. Je těžké říct o něčem, že je to špatné, když to už má nějaký punc zasloužilosti, že? Miloval jsem H.N.F., a míval jsem rád ty kluky. Ano Štěpán ještě tehdy opravdu nebyl takový pozér. Když začala XIII.éra  a hrávali po kostelích pěkně po Bauhausovsku drsně, temně a někdy ovšem rozklíženě a falešně , ještě pořád jsem jim fandil a demáče poctivě šmirgloval. Ovšem jakékoliv! vydané album už pak pak, alespoň pro mně, znamenalo větší a větší znechucení. Nevadí mi, že se dodnes Štěpán nenaučil zpívat, natožpak intonovat, nevadí mi, že víc či míň vykrádají svoje vzory, nevadí mi, že jsou prvoplánoví, textařsky i hudebně mělcí a předvídatelní. Ale to co mi opravdu vadí je skutečnost, že je to nuda. Ano dosáhli jakési popularity a obecného povědomí, podšprajcované vydavatelskými domy. Ovšem je to spíše situace, kdy jednooký mezi slepými je králem, než důsledek zajímavé tvorby.
Lilith z IP 81.92.150.*** | 7.5.2009 14:23
Po dočtení recenz a následné reakce mě pouze napadá otázka:"Co vlastně,pánové,očekáváte"?V celé historii(od HNF až podnešek),bylo ze strany P.Štěpána tolik,že vše další by už valná většina fanoušků nepobrala,což je také takový skrytý důvod leckdy drsné kritiky.Aniž bych chtěla kohokoliv podceňovat,z různých debat na fórech vyplývá,že spousta lidí zcela nechápe například texty jakmille se jen trochu odchýlí od jednoduchých rekvizit.U posledního CD se to dalo očekávat téměř s jistotou,nepatrným důkazem je příspěvek výše.Jeho autor píše vcelku povrchně a navíc o ničem.Proč například nehodnotí samotné téma a jak mu jednotlivé písně odpovídají?No,možná proto,že se v této oblasti příliš neorientuje,nebo to není jeho parketa...Ale hned kvůli tomu kapelu zatracovat nikterak odborně nevyznívá.
Lucie z IP 89.102.171.*** | 7.5.2009 18:11
Nejprve se vyjádřím k recenzi, která je opravdu výborně napsaná. Jak je zmíněno už v prvním komentáři, Bob byl v recenzi k desce velice milosrdný. Napsal ji opět trochu poetičtěji, jak bývá zvykem, moc pěkně! Je poutavá, informativní. Přiznám se, že jsem původně chtěla recenzi na XIII. století psát já. Když jsem ale tu desku slyšela, přestala jsem být naivní. Neumím totiž psát o něčem, co mi naprosto nic neříká, nijak mě nezaujme a výslovně se mi nelíbí. O něčem, co je slátaninou célé minulé tvorby, kde není ani hitovka, hudebně je podprůměrná a o textech se radši díky své slušnosti nezmiňuji. Takže to album je pro mě jednoduché a ničím nezajímavé. Ze sentimentu se snad Bobovi líbí víc, než mně. Sama jsem byla fanynkou XIII. století a mám ráda Gotiku, Nosferatu, Werewolf, dokonce archivy Vampire Songs, ale proto si raději v budoucnu pustím právě tyto stará alba, protože nová deska mi zkrátka přijde jako jejich legrační mix, parodie. Znám všechny desky, texty a jejich hudbu moc dobře. Hlavně ale i jiné kapely. Nosferatu povstal už dávno, proč dnes, v roce 2009 a co je nejhorší, znovu. Tady necítím už žádnou mystičnost ani temnotu, o čem to ty lidi pro Bůh psali? To jsou pouze mé dojmy, byla jsem zvědavá a na desku jsem se těšila. Teď vím, že zbytečně. smile
Lucie z IP 89.102.171.*** | 7.5.2009 18:26
Pro Pána, Lilith. Posuzovat Boba a říkat na jeho adresu, že se v této oblasti neorientuje nebo nechápe texty, to mi přijde k smíchu, to se snad nedá brát ani vážně. Tato recenze je milá a mnohem krásnější, než si nové album Třináctky zaslouží. Texty známe velice dobře, ale nemusíš ani vůbec přemýšlet, abys je víc pochopila, protože v nich nic hlubšího není, zvlášť na tomto novém kotouči. Nezdá se mi, že se Petr odchýlil od jednoduchých rekvizit, ale naopak jsou ještě jednodušší a co hůř, opakuje se! A to moc, jak v hudbě, tak i v textech. Kdybys byla tak hodná a řekla mi, jaké téma na Dogma je? To přeci nemá žádný koncept, příběh, nic! Kapelu nezatracujeme, jen se mi zkrátka nelíbí to nové album a já to upřímně řeknu. Co mají padlí andělé společného s MTV, no to je vážně underground. smile Letošní rok mně přinesl plno jiných a narozdíl od této, úžasných novinek. Lucie
Smích z IP 62.245.101.*** | 7.5.2009 22:20
Obvykle necítím potřebu obhajovat svoje výroky, ale budiž. Nevím jak to zde chodí. Tedy k té povrchnosti. Pocházím ze stejného města jako XIII. století, po několik let nás s členy kapely pojilo přátelství a pitky ve stejných hospodách, jsme stejný ročník a gothic rockovou scénu sleduji bedlivě posledních dvacet let svého života. Možná vám tedy dámo, se zavazujícím pseudonymem Lilith, připadá můj názor povrchní, ale já nestřílím od boku. Možná jste nadšená fanynka, dobrá, chápu ten nedostatek odstupu. S jistotou však mohu říci, že chvíle prozření přijde i u vás.
LUCIE z IP 89.102.171.*** | 7.5.2009 22:39
Myslím, že jste si mě spletl, protože já jsem Lucie a psala jsem pouze pro Lilith, abych ji vyvedla z omylu. Můžete si prosím mé dva příspěvky přečíst znovu? Protože já s vámi souhlasím, XIII. století jsem dosti prokoukla již dávno, možná to z mých slov není příliš patrné. Pocházím též napůl z Jihlavy, s Třináctkou se tak částečně znám. To nebyla já, kdo psal o povrchnosti, zkrátka jste to spletl, to nevadí. Abych ještě řekla svůj názor jednou, nové XIII. století je pro mě tragédie, kdy vykrádají sami sebe, jednoduchost hudby, slátanina v textech. Nechápu Petrovy myšlenkové pochody, jestli je tak bez nápadu, proč sakra dělal tolik očekávané album. Měli raději hrát staré fláky na bigbítech. smile I když stará alba byla kýčovitá a originalitou příliš nesršila, pořád to byla ta dobrá gothic rocková legenda, přesto byl už tehdy v textech zmatek a člověk z toho všeho cítí všechny možné prvky a motivy jiných kapel, nebo aktuálnosti dané doby. ... Lidé to mohli žrát před 10-ti, 15-ti lety. Teď už je to průhledné a neupřímně na mě působící, že se divím, že to pořád taková spousta lidí nevidí. ...  smile LUCIE
Lilith z IP 81.92.150.*** | 7.5.2009 22:58
Proč se tolik zlobíte?Proč ta ramena?Máte pravdu v jednom,jsem nadšená fanynka už tak 15 let a zatím mě to nepustilo.Svou přezdívku mám dokonce poněkud déle,ale nevidím v ní žádnou souvislost s hudbou.Pokud třináctka koncertuje v Praze,bývám snad pokaždé v kotlíku a tak vím,i něco o divácích,kteří bývají přerůzní.Právě proto nejsem zastánkyní okamžité zavrhující kritiky,protože velmi často bývá unáhlená a ovlivněná pouze egem pisatele.A když už jsme u těch osobních věcí-o muzice mám docela slušné povědomí díky dvěma dospělým synům,z nichž jeden byl a ještě částečně je aktivní muzikant,a dále 10 letům prac.účasti na RFP(byť v nehudební pozici).No a k P.Štěpánovi mám respekt jako k člověku,který hodně zná a i když jsem s ním na pivo nechodila,považuji jej svým způsobem za spřízněnou duši.Netušila jsem,že můj příspěvek vyvolá takové emoce,takže pokud jsem se vás dotkla,omlouvám sesmile.Hezký večer.
Lilith z IP 81.92.150.*** | 7.5.2009 23:07
No nazdar,tak teď koukám,že mylně odpovídám Lucii(které se tímto omlouvám a odvolávám,co jsem odvolalsmile)Vlastně jsem reagovala opět na "smích".No nic,ponechme si každý svůj názor.Je to lepší,než se hádatsmile.
Smích z IP 62.245.101.*** | 8.5.2009 06:51
Pěkně tady dochází k mísení komentářů.Možná když se to stává více lidem, že to bude téma pro admina, že by to chtělo úpravu odkazů. Poznámku o vaší přezdívce jsem samozřejmě nemyslel v souvislosti s hudbou, ale tak, že jméno po první obyvatelce Edenu, která vdechla ducha Adamovi a díky ní se stal Prvním člověkem. Lilith je sice povahy nezkrotné, ale je především představitelkou  plnosti ducha, moudrosti a prozíravosti. smile
Proto jsem napsal "zavazující", protože to příliš nesedělo k tomu výkřiku zhrzeného fanouška, který nechápe, že se někomu může nelíbit počin jeho miláčků, ale je to jistě proto, že je to jen ubohý kritik a vlastně ani nemůže pochopit, protože nedosahuje ani paty piedestalu vašich bohů...
Lilith z IP 81.92.150.*** | 8.5.2009 17:25
Pro "smích" - možná je celý náš spor opravdu jen o rozdílnosti osobních zájmů.Mě zajímá dost magie jako taková a proto možná slyším v textech něco jiného,než vy.smile
Smích z IP 62.245.101.*** | 10.5.2009 15:02
Milá Lilith, o sporu nemůže být řeči. Nevedu většinou spory a už vůbec ne o záležitosti, které toho nejsou hodny. V rozdílnost názorů či zájmů máte samozřejmě pravdu. O magii jako takovou se zajímám velmi intenzivně již více než čtvrt století a právě proto  v textech XIII. století nenalézám víc než romantické okouzlení. Vampýrská bible je pak poměrně slušný kompilát z různých zdrojů (a naštěstí většinou kvalitních) s minimálním autorským přínosem. Pro čtenáře jazykově nevybavené to jistě přínos mít bude  avšak pro okultní veřejnost má toto "dílko"  význam minimální. Srovnání s dalšími česky píšícími autory jako Veselý, Karika, San nebo St. Kon by bylo bohužel tristní.
Bob z IP 89.102.171.*** | 7.5.2009 18:40
Osobně jsem měl a mám XIII. století stále rád. Jen si myslím, že po čtyřech letech absence, mohl být plod přece jen trošku originálnější. smile Když píši, rovněž se snažím o to, být stále trošku jiný. Na blogu jsou přece ode mě i recenze na Werewolf 96 a Wendetta 04, kde nešetřím chválou, takže určitě nejsem zaujatý, ale prostě jen píši, jak to cítím.
Lilith z IP 81.92.150.*** | 7.5.2009 19:50
Jen pro přesnost-neposuzuji Bobasmile.Spíš to byla reakce na "Smích".
Lilith z IP 81.92.150.*** | 7.5.2009 19:56
Recenze sama o sobě mě nijak nepobouřila a nedonutila mě k reakci.Byl to především ten první příspěvek,který už se mi zdál neobjektivní a zbytečně útočný.Protože jsem to četla na jeden zátah,tak jsem i na jeden zátah zareagovalasmile.Jestliže to vyznělo jako napadání recenze,omlouvám se.
Morti z IP 89.102.171.*** | 8.5.2009 01:02
Faktem je, že recenze je jak jinak, než naprosto perfektní a originální. smile Říkám já víc, než album samotné. Elegantně podané, i když to desce ne tak úplně sedí. ... I v recenzích, popřípadě komentářích se přeci musí objevit jak pochvala, tak i kritika.
Všechny recenzičky, co psal Bob, jsou cool. Bauhaus, Fields Of The Nephilim, Sisters Of Mercy, Killing Joke, The Damned, Siouxsie, Type O Negative a hlavně na Christian Death, na který připravujeme další recenzi. To už pojal jako svoji tradici. Tentokrát to bude již několikrát zmiňované Insanus, Ultio, Proditio, Misericordiaque, které je mi hodně blízké. To mě baví. To, co bylo skvělé před devatenácti lety a to, nad čím nám dnes zůstává rozum stát. smile
Bob z IP 89.102.171.*** | 8.5.2009 01:13
Všiml jsem si,že kolem třináctky je vždy plno komentářů i jak jsem psal Vendettu,tam bylo přes šedesát komentářů.Myslím,že Dogma mohlo být o něco nápaditější,působí skutečně spíše učelově.smileJinak děkuji za přijetí.
Bob z IP 89.102.171.*** | 8.5.2009 09:23
Smích:Jste evidentně zkušený muž.Jsem rád,že se zde objevují i lidé vyššího  věku než je dvacet ,taky už nejsem mladíčeksmile
Smich z IP 62.245.101.*** | 10.5.2009 17:44
Tak píši komentář č.II, protože ten první někam zmizel. Bobe nevím zda jsem zkušený, to musí posoudit jiní. Sem jsem zavítal shodou okolností. Sleduji občas na www.lide.cz některá fóra a na tom gothic rockovém se objevila zmínka  o recenzi na nové CD XIII. století na vašem blogu. Protože jsem měl zrovna čas a chuť, tak jsem připojil svůj názor. Gothic rock mne oslovil někdy před dvaceti lety, ale zajímám se více méně o jakoukoliv experimentální/avantgardní scénu. Nejvíc se asi věnuji Industrialu a souvisejícími styly. Máme zřejmě společné oblíbence, protože i mne z gothic rockové scény velmi baví Bauhaus, Christian Death, Fields of The Nephilim, Redlorry Yelowlorry... A když mi pustila koncem 80. let jedna Francouzka, která bydlela toho času v Jihlavě svoje vinyly s irskými Virgin Prunes,byla to láska na první poslech. Začátkem 90. let jsem na brněnském rádiu Hády pouštěl ve svých pořadech Night Mare Culture a Second Hand News hodně gothic a death rockové muziky. Dost možná to bylo jedno z prvních rádií v Česku, které podobnou hudbu vůbec hrálo.  V klubu Machina jsem pořádal první brněnský koncert XIII. stol. snad někdy v roce 1990 nebo 91. Od roku 1995 jsem se na šest let stal součástí TAMTO REVUE pro které jsem připravil dvou dílný seriál o gothic rocku a napsal desítky recenzí. Tolik o mém vztahu k této scéně. Četl jsem některé vaše recenze zde, je to kvalitní materiál s nevšední mírou vhledu. Tak ať se Dílo daří. Love Under Will!
Bob z IP 89.102.171.*** | 10.5.2009 19:52
Smíchsmileěkuji Vám,rovněž se věnuji gothic rocku přes dvacet let i více.V minulém režimu jsem sháněl nahravky ještě po burzách,Máme podobný vkus, já už od 80 let miluji Bauhaus,Fields Of The Nephilim,Christian Death,Sisters...,Red Lorry Yelow Lorry,The wake atd Zrovna mě hraje Rosetta Stone.V minulosti jsem psal i ziny a píši i texty.Na netu jsem začal před lety psát prostřednictvím článku Gothic rock stále žije,abych v té době uvedl některé věci ohledně scény na pravou míru z vlastní zkušenosti.Na blogu jsou články jako Anatomie Hudby nebo Underground Versus Underground a kompletní fantazíjní mé recenze na oblíbené Christian Death v četně sumáře,tak mrkněte nebo Mrkni Já jsem Bob.Dávám zde plno stylů a hudby co mě baví.Mimochodem Love Under Will skutečně stále nádherná skladba od Fields Of The Nephilim z alba The Nephilim z roku 1988 pamatuji si jak jsem ji prožíval a prožívám zde na blogu jsou i recenze odemě na Fields Of The Nephilim,stačí napsat v pravo do kolonky název.Pěkný večer s pozdravem Bobsmile
Mira z IP 83.240.71.*** | 9.5.2009 13:47
Ahoj , po přečtení úvodní receze jsem se hluboce rozesmál , děkuji za pár minut smíchu a dobrého pobavení ...jen tak dál odborníku na GOTHIC ROCK .Některé tvé recenze mi přijdou ....také k smíchu , divím se že někdo vůbec chce něco takového psát smile hlavně mi přišlo srandovní  recenze na album VENDETTA .vydařený videoklip Horizont události .Já osobně mám XIII.století hodně rád .Byl jsem ve čtvrtek na koncertě v Polné a hraje jim to opravdu velice výborně - byl jsem nadšen .Palda obnovil baskytaru v kapela po delší absenci kdy na basu jen " drnkal " Soukup . Haugh ........ promiň misel jsem reagovat na tu přitomělou recenzi DOGMA . Chtěl jsem toho napsat víc a přišlo mi to vpůlce zbytečné a bezvýznamné ...tak se omlouvám že sem vůbec píšu ..už se to NIKDY nestane .Holt nejsem osoba povolaná na GOTHIC ROCK smile
DekadenteMorfin.bloger.cz | 9.5.2009 14:33
To je komentář rozhořčeného fanouška? Myslím si, že snad člověk má právo napsat svůj názor a recenze není pouze chvála, ale i kritika. Na nové Třinácté je plno rozpoluplných názorů, jak jde vidět. Jedno ale zůstává, "kvalitě" předešlých desek se Dogma nemůže rovnat. A tvůj komentář také nedává moc smysl, Vendetta naopak byla si myslím pochválená a recenze měla velký úspěch. Takže nerozumím, co tě rozesmálo, mně přijde k smíchu album, ne ta supr napsaná recenze. Jeden říká, že to ještě moc chválí, další by se raději nevyjadřoval a potom jsou tu velcí fanoušci, kteří jsou zaslepení a neprozíraví. Jak se říká: Není člověk ten, aby zavděčil se všem. ... Víš, když je zima a prší, lidem to vadí, když je horko, tak zase nadávají, nikdo neumí chválit a nikdo není spokojený. Recenze není připitomělá, je hlubokomyslná a myslím, že se Bob v minulosti nachválil až dost, spíše to album je k smíchu, možná proto jsi se smál. Protože já u jeho poslechu ano. Bob píše pěkně a dle mého názoru byl ještě mírný. Takže myslíš, že Bob neumí psát, ale Petr Štěpán umí zpívat a skládat? Smích. smile Lucie
DekadenteMorfin.bloger.cz | 9.5.2009 14:49
Míra: Víš sám jsem byl a stále jsem fanouškem Třináctky, ale člověk musí občas opravdu říct i svůj názor, tak jako říká Lucie. Třináctku poslouchám dvacet let a jejich disky mám jen na originálech, takže se snažím tuzemskou scénu spíše podporovat. Promiň, ale zjevně nevíš ani co jsem Tím myslel. Faktem je, že na netu je odsuzována jak chvála, tak i kritika. Navíc i v téhle recenzi víceméně chválím. Co se týká Vendetty, tak nevím, zda se Ti klip Horizont Událostí líbil či nikoliv, já jsem tehdy rovněž psal, co jsem cítil, to je můj způsob práce a pokud s tím má někdo problém, je to jeho věc. Dřív mě chodily maily, že XIII. století jen chválím a že jsou monotóní a proč je mám tak rád, no a vidíš, napsal jsem názor na Dogma a zase se najde někdo, kdo napíše něco jako Ty. Mně taky plno lidí psalo, že píši dobře a Tobě je to k smíchu, to je přece život. Bob
Mira z IP 83.240.71.*** | 9.5.2009 15:37
Ahoj , všem .... vůbec nechci nikoho pranýřovat a už vůbec né pochvalovat ...je to vpodstatě jedno .Každé album si najde své příznivce .Mě zase tak ploché a "okopírované " Dogma nepřijde.Já osobně jsem velice uvítal už jen to že nové CD Dogma vyšlo , má řekl bych nový zvuk , dobré nápady ..a to že to zní jako vykrádání minulých alb ....Ty třeba píšeš že máš nejraději alba AMULET a GOTIKU . Dobrá mě přijde amulet např./podotýkám mě osobně / jako lehká kopie Mission , A Gotika je zase jen způlky dobrá ..zbytek / tango Salieri / atd .nechápu jak se do koncepce CD mohla dostat ...proto u mě GOTIKA zůstane album skvělé ale jen u některých písní . Toť můj názor . Co se týče klipu Horizont události - můj pohled - větší slátaninu jsem neviděl - MATRIX - trapně udělaný .Nevím - taky bych se  - zde styděl . Ale přesto všechno si Petra Štěpána převelice vážím a beru jeho tvorbu takovou jaká je - a uznávým ji . Jsem velice hrdý že žiju ve stejném městě jako XIII. o to víc se mě to dotýká . Na čtvrtečním koncertě  v Polné to byl opravdu zážitek , myslím si že jsem viděl a slyšel už hodně koncertů  XIII. ale tento na mě udělal veliký dojem .A garantuju jednu věc že nové skladby z DOGMA zněli opravdu velice jinak než skladyby z předešlých alb - mě to tak přišlo . Je tam cítit veliká hráčská uvolněnost - nesvázanost - a hlavně touha hrát - pro lidi které to baví .Nikdo se prosím na mě nezlobte - ale beru to asi až moc osobně .Ale když někdo vydá nové CD /podle mě důstojné - svého jména /  a týden na to potom NĚKDO " vybleje " /omlouvám se za ten výraz - nemohl jsem si pomoct ú takovou to recenzi - a ty příspěvky níže - VELICE SE VŠEM OMLOUVÁM - že VAM narušuju " komunitu - KRASNYCH RECENZI - není to všechno myšleno ani mířeni proti nikomu a vlastně ani nikam . DĚKUJI ZA POZORNOST - hudební kýčař !!!!!
Bob z IP 89.102.171.*** | 9.5.2009 16:17
Mě se líbili v podstatě všechny desky,ale asi nejvíc mě poutalo období Werewolf 96 vše jsem prožíval vždy v průběhu období kdy alba vyšla.Recenze neni vyblitá je v určitém smyslu realistická.Myslím,že znáš můj názor na gothic rock a hudbu celkově.Mimochodem s Petrem jsem se i setkal na koncertě Sisters... v Praze a byl jsem na 4 koncertech Třináctky,takže jejich produkci na živo znám velmi dobře.smile Lucie s ním taky mluvila její Táta je z  Jihlavy,navíc taky muzikant.Já jsem spíše sběratel.Omlouvat se nemusíš,každý má právo na svůj názor.Mě se z alba líbí La Famme Fatal a atmosféra skladby.
Mira z IP 83.240.71.*** | 9.5.2009 15:47
OMLOUVAM SE VŠEM - stydím se za to že jsem NĚCO psal . OMLOUVAM SE VŠEM
Lucie z IP 89.102.171.*** | 9.5.2009 16:37
Míro, Bobovi je 35 let a nejsme žádná komunita. Toto je objektivní recenze, podle tebe, kritika. Připadáš mi jako nějaký fanatik, když píšeš, že jsi hrdý, že jsi z města, co je Petr. Z tohoto města je dalších skoro 50 tisíc lidí víš, včetně mého táty, kterého jsem dlouhá léta jako malá navštěvovala, takže Jihlavu znám dobře. Ve vánoční čas se mnou Štěpán několikrát mluvil, zdravíme se a znám moc lidí, kteří jsou se Štěpánovci dobří přátelé. S Petrem se potkávám a klidně mu to, co si myslím řeknu do očí úplně bez problému, i teď v Jihlavě pár dní v měsíci pobývám. Minulou tvorbu Třináctky mám také ráda, ať je to Gotika, Werewolf, nebo archiv Vampire songs, už jsem to psala, nové album je bez nápadu, bez konceptu, ani hudebně nikam nepokročili. Prostě si to poslechni pořádně, co mají společné padlí andělé s MTV? Nemá cenu se tu přít, protože jsi nejspíš zarytý fanoušek, do Polné jsme se také chystali, ale spíše na Hrabě X, protože jsme byli naň zvědaví. Právě nám tady hrají Bauhaus a to je jiné kafčo. smile smile Jo a ještě jedna věc! Měl by jsi si jak recenzi, tak všechny komentáře číst v klídku a hlavně pozorněji!!! Za co se stydíš? Za svůj názor? Nebo jsi zvyklejší na jednodušší jen informativní texty/recenze?
Lucie
PK101 z IP 90.182.246.*** | 18.5.2009 12:27
Dogma je řemeslně dobrá deska se slušnou atmosférou, ale musím uznat názor svého bratra, že ji hodně sráží naivita textů (bohudík aspoň za to, že nejsou zpívány anglicky). Nelituj toho, žes v Polné neslyšela Hrabě X — subjektivně to byla parodie na revival The Cure, dokonce s Boys Don’t Cry na konci. Něco naprosto šíleného, zpěvák má to Smitha asi XIII. století daleko.

Ale což… máme tady Sounds of the Universe a — když se nám Dave uzdraví — přes sebou show na Interu i v Edenu. (Předpokládám, že se Bob zúčastní.)
Bob z IP 89.102.171.*** | 9.5.2009 16:44
Já jsem hodně velký fanda Fields Of The Nephilim a Christian Death.U Třináctky jsem pouze řekl,že Amulet a Gotika je už z dnešního pohledu klasika a cítil jsem víc rockovějších a emočních motivů.Oblíbené mám Werewolf,ale i další.Takže čti pozorněj.Dále každému se prostě líbí něco jiného.Většině lidí se nezamlouvá zase nový Bauhaus-Go Away White 2008 a mě se líbí moc a právě ho poslouchám.je to prostě individuálnísmile
Mira z IP 83.240.71.*** | 9.5.2009 19:01
To Lucie : Jasně souhlasím hodně lidí je z Jihlavy a hoodně lidí je z této planety - dál to nebudu komentovat .
To Bob : Souhlasím plně každý mám prostě rád něco jiného - dál netřeba opět komentovat - Jinak všechny zdravím - co jsme řekl to jsem chtěl říct . A Zarytý fanoušek nejsem - spíš poslouchám zcela něco jiného smile ale Gotic rock je v něm samozřejmě taky smile
DekadenteMorfin.bloger.cz | 9.5.2009 20:15
Nevím, jestli je to přímo k věci, protože píšeš dosti neurčitě. Každopádně my neposloucháme jen gothic rock, ale mnoho a mnoho dalších stylů, prostě oblíbené věci, kapely. smile
Lucie
RXThámo z IP 85.160.0.*** | 10.5.2009 23:58
Tak jsem také odevzdal 300 korunovou "daň" za origoš nosič. Album poslouchám a pěkné pasáže a momenty nacházím, ale když porovnám tento počin s předchozími řadovými nosiči  Třináctky, tak je to bohužel počin zřejmě nejslabší (na kategorický soud potřebuji více času). Ale těším se na koncerty, kde věřím, že živě prezentované nové věci budou mít šmrnc. . .  (za nejlepší na desce momentálně považuju Prokletí domu slunečnic a La Femme Fatale . . .  Píseň Katakomby přeskakuju, ta mě prudí)
Jinak Štěpánův přednes (zpěv) je skvělej! Ten to celý dost zachraňuje!
BOBE - skvělá recenze! Jsem zvědav na ostatní recky na scéně . . .
Také doufám, že XIII. vydá ještě lepší album nebo alespoň, že Maestro Štěpán přijde s nějakým skvělým sólo projektem (něco již bylo avizováno).
Takže P.Š. a XIII.století - držím palce!!!
Bob z IP 89.102.171.*** | 11.5.2009 00:17
RX THamo Bratrstvo Lunysmileíky Jindro za Tvůj objektivní názor zrovna album znovu poslouchám a nejraděj mám La Femme Fatale....některé jsou víc plytké.Živě se ,ale Třináctka vylepšila.Dokočil jsem recenzi na Christian Death Insanus a už pracuji na dalších například na Bauhaus Go Away White 2008 mě se totiž poslení Bauhas moc líbísmile 300 korunovou daň jsme zaplatili všichnismile co máme Třináctku rádi,jen my starší jsme asi čekali víc,ale není všem dnům konec.Přeji XIII.století i Bratrstvu Luny hodně úspěchů do budoucnosti.
Bob z IP 89.102.171.*** | 11.5.2009 00:23
RXThamo:Taky jsem zvědavý na ostatní recenze na netu.Já jsem ji chtěl napsat jako první a proto jsem jí psal i hodně v rychlosti,ale snažil jsem se být objektivní.Vždy píši lehkým perem a hned pocitově,musím být i občys kritický když to tak cítím, jsem udájně moc vlídnýsmile
Bob z IP 89.102.171.*** | 11.5.2009 17:01
Na Sanctuary už je k dispozici k posouzení trojrecenze na "Dogma" takže určitě doporučuji k posouzení.Sto lidí,sto názorů.Myslím,že to kluci objektivně vystihly,každý po svém Neph,Pess i Ezsmile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a jedenáct